• Ahmet ORAL

Heron

Ki

Kimyager Alfred Nobel, nitrogliserini patlayıcı maddeye çevirerek dinamiti bulunca insanlık için bir yıkıma dönüşeceğini tahmin etmemişti. Bu yüzden kazandığı paraları insanlığın yararına bıraktı. Nobel’den yüzyıllar önce yaşamış bugün adını sık&c..
Devamını Oku

İradenin savaşı

KC

KCK operasyonları 4. yılına giriyor. Kürt halkının örgütlü gücü siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal alanda hedef konumundadır. 2009 yerel seçimlerinden sonra başlayan siyasi katliamın amacı Kürt siyasal iradesinin ortadan kaldırılmasıdır. Bir halkın irades..
Devamını Oku

Yalancının mumu!

Hızlı bir süreç yaşanıyor. Kimin kime ne yapmak istediği belli değil. Bilinen bir şey var, o da Türkiye’de toplum değişiyor ama sistem değişmiyor. En ‘yenilikçi’ görünen daha bir yerde sistemin yaşatıcısı ve dişlisi olmak istiyor. AKP, Kemalizm&..
Devamını Oku

Deprem gerçeği

İn

İnsanların binalar içinde can vermesi ölümlerin en acılarından biri olmalı. İnsanların duygu ve acılarını anlamak için, o acıları yaşamak şart olmadığı gibi afet geldi mi de ne inanca, dine, ne de cinse, etnik kimliğe bakar. Alıp götürür, kimsenin de gö..
Devamını Oku

Suç-ceza cezaevi

Ce

Cezaevleri tıka basa doluluk oranıyla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmış durumda. Adli-siyasi sayısındaki artış, devletin temel politikalarının sonucudur. “Suç” egemenler tarafından ortaya konulmuştur. Sistem kendi ürünü olan suçu, suçluya yıkarak..
Devamını Oku

Dünyada Özerklik Deneyimleri

D&

Dünyada onlarca ülke, büyüklükleri ve küçüklüklerine göre değişik yönetim biçimleri geliştirerek halk, ulus, ülke birlikteliğini sağlamak için çabalamıştır. Bu çabalarda kaygıların giderilmesi, yönetimi..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür