• Abdulkadir TURAY

Belediyeyi kardeşine satmış!

M&

Mêrdîn’in Şenköy beldesinin AKP’li belediye başkanvekili Adnan Kılıç’ın 28 Kasım 2013 tarihinde belediye hizmet binasını kardeşi Mahmut Kılaz’a 3 bin 500 TL gibi komik bir rakama sattığı ortaya çıktı. Hizmet binasını kardeşine satmakla y..
Devamını Oku

Özgür bir ülkede yaşamanız için

De

Devletin asimilasyon politikaları yüzünden bugün olduğu gibi onlarca yıldır Kürt gençleri yüzünü dağlara dönüyor. PKK’ye katılanlar sadece anne ve babaları katledilen, işkencelere maruz kalan, hakarete uğrayan çocuklar olmadı. Onlar..
Devamını Oku

Oğluma yolun açık olsun dedim

M&

Mêrdîn’in (Mardin) Mîdyat (Midyat) ilçesi kırsalında, 22 Ocak 2013’te HPG’liler ile askerler arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren HPG’li İdris Turan’ı, anne ve babası anlattı. Turan’ın Newroz’a katıldı diye poli..
Devamını Oku

Taradılar, yaktılar üzerine karakol yaptılar

19

1990’lı yıllarda Kürdistan’da köy yakan, haraç toplayan ve halkın mallarına el koyan askerler, bir de tehditlerle gerçekleri sümenaltı etmeye çalışıyor. 1993 yılında Mêrdîn’in (Mardin) Stewr (Savur) ilçesine bağlı Deriş (Soy..
Devamını Oku

Öcalan birlikteliğin mimarı

&E

Êzidî, Süryani, Kürt ve Arap yurttaşlar:Öcalan birlikteliğin mimarı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Amed Newrozu’nda okunan tarihi mesajı; konuşulmaya, tartışılmaya devam ederken, Midyad’ta (Midyat) yaşayan farklı kimlik, inan&c..
Devamını Oku

Newroz günü 3 kişiyi öldürdüler

M&

Mêrdîn’in (Mardin) Kerboran (Dargeçit) ilçesinde, 1991 yılı Newroz kutlamaları sırasında ve sonrasındaki günlerde Özel Hareket Timleri ve korucular tarafından 3 yurttaşın katledilmesi, 1 yurttaşın ise gördüğü işkenceler sonucu felçli..
Devamını Oku

Yıllara inat hayata tutunuyor

M&

Mêrdîn’in Midyad ilçesine bağlı Selxe (Barıştepe) köyünde oturan 65 yaşındaki Şerine Güneş, geride bıraktığı yıllara inat hayata büyük bir azimle tutunuyor. Haftada 4 gün 7 kilometre yol gelerek yoğurt ve yumurta satan Şerine nine, Midyad&rsq..
Devamını Oku

Taşınan davaların değişmez adaletsizliği

B&

Bölgede kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilen toplu katliamlar ve cinayetlere ilişkin açılan davaların tek tek “Güvenlik” gerekçesi ile batı illerine taşınması yeniden gündeme geldi. Bölgede bugüne kadar nakledilen davaların ba..
Devamını Oku

‘Fırat’ın yastığı hatıra bende’

M&

Mîdyad’ta yaşayan 15 yaşındaki Fırat İzgin, KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecridi protesto etmek için 2 yıl önce edenini ateşe verdi. Mêrdîn’in (Mardin) Mîdyad (Midyat) ilçesine bağlı Bahvare (Gülveren) k&ou..
Devamını Oku

Kemikler araştırılsın failler bulunsun!

Ge

Geçtiğimiz günlerde Mêrdîn’in Midyad ilçesine bağlı Heştrekê (Ortaca) köyünde yol yapımı sırasında insana ait olduğu ifade edilen 6 kafatasına ilişkin yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi. İHD Mêrdîn Şube Başkanı Erd..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür