• Gülşen KOÇUK

Gazeteciler soru sormayı unuttu

Galat

Galatasaray Ünversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ceren Sözeri ile medyanın “darbeden önce”sini ve “darbeden sonra”sını konuştuk. * Darbeden önce de basına dönük ciddi bir baskı vardı. Gazeteler kapatılıyor, siteler sansürleniyor, muhabirler tutuklanıyor, hedef gösteriliyorlar. Kü..
Devamını Oku

‘Yaşamak mücadele demektir’

Şidde

Şiddetin her türlüsüne karşı mücadelesini sürdürerek özgürlüğünün tarihini yazıyor kadınlar. Tarihi yazarken de kendi yaşamlarından başlıyorlar özgürlük iddiasını örgütlemeye. Gizem Tanay Aksaç da özgür yaşamı örgütleyenlerden. Tanay, çocuk yaşlarında erkek ve devlet şiddetine karşı farkındalık kaza..
Devamını Oku

Bu hareket barış gelene kadar devam edecek!

Kürdi

Kürdistan’da devletin özel harekat timleri eliyle sürdürdüğü savaşa karşı barış talebi büyürken, AKP devleti ise bu talebe ortak olan herkesi, “vatan haini” ilan etmekten geri durmuyor. Kürdistan’da sürdürülen savaşa karşı bir ses olmak isteyen ve “Barış istiyoruz” diyen binlerce akademisyen de aynı..
Devamını Oku

Çiçeklerimizi koparsanız da BAHAR GELECEK...

Yine

Yine yılın ilk ayı ve yine namluların hedefi özgürlük savaşçısı kadınlar oldu. 9 Ocak 2013 ve ardından 4 Ocak 2016... Sakine, Fidan ve Leyla önce, ardından Sêvê, Fatma ve Pakize. Haklı bir mücadelenin militanları olarak son nefesini veren kadınlardan oldu. Özgürlük mücadelesinin en ön saflarında yer..
Devamını Oku

Üç direnişçi kadın, üç özgür yürek...

9 Oca

9 Ocak 2013... Üç direnişçiyi, üç karanfili, üç rengi anlatmak zor oldu bu günden sonra. “Onu kelimelerle anlatmak mümkün değil” diye başladı Sara, Rojbîn ve Ronahî’yi anlatmak isteyen her cümle. Ve “Sê jinên azad” oldu, onları en güzel anlatan üç kelime... Kürdistan özgürlük mücadelesinin kızıl gül..
Devamını Oku

Dağların İsyan zılgıtı Gulan Çekdar...

Dağla

Dağların yolunu tuttuklarında onlar, gülüşleri, fikirleri, aşkları efsane olur kalır arkalarında... Yuhanus Ekinci, diğer adıyla Gulan Çekdar. ‘Ölümsüz yaşam’ dediler adına, ilk nefesini ciğerlerine çektiği 1975 Gulan ayında... Batman’da yurtsever, 11 çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünya..
Devamını Oku

Doğan umudu boğmayalım

Al

Alternatif ekonomi modellerinin geliştirilmesi ve kadınları çalışma yaşamına dahil etmek için çabalayan kadın örgütleri, ürettiklerine pazar bulamamaktan şikayetçi. Kadınlar oluşturduğu kooperatiflerle yeni bir dünyayı müjdeliyor... Ev eme..
Devamını Oku

Wan’da farkındalık kampanyası

T&

Türkiye ve Kürdistan genelinde her geçen gün artan kadın katliamlarına ve şiddete karşı Kongreya Jinên Azad (KJA) Wan bileşenleri 1 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında bilinçlendirme kampanyası başlatıyor. Kampanyaya KESK, TMMOB, DBP, HDP, Rojîn Kadın Yaşam ..
Devamını Oku

Wan’da erkek şiddetini protesto edenler anlatıyor

Ka

Kadına yönelik şiddetin arttığı bu günlerde Wan’da erkeklerin kadın şiddetine yönelik gösterdiği tepki Türkiye ve Kürdistan’da süren sessizliğe bir cevap oldu adeta. Wan’da geçtiğimiz günlerde N.Ö. isimli bir kadının eşi tarafı..
Devamını Oku

Wan startı verdi sıra büyük mitingde

Bu

Bu yıl Türkiye ve Kürdistan’da bir hafta boyunca sürmesi beklenen 8 Mart etkinlikleri, YPJ saflarında direnen kadınlara adanıyor. Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) Mersin’de katledilen Özgecan anısına ve devletin Cizîr’de sürdürdüğ..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür