• Cihan BAŞAKÇIOĞLU

Görevli arkeoloğun kazı ehliyeti yok

İzmir

İzmir / Diha - Türkiye’de hükümet destekli sermaye gruplarının doğal ve kültürel yaşama yönelik talan projelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Daha önce DİHA tarafından gündeme getirilen İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Antik Kenti’ne, ekolojik yaşama zarar veren termik santral, rüzgar ..
Devamını Oku

Antik Kent ranta mı kurban ediliyor?

AYDIN

AYDIN / DİHA - Türkiye’de tarihi ve kültürel mirasa yönelik talan faaliyetleri sürerken, İzmir’deki Kyme Antik Kenti’ne geçen hafta asfalt dökülmesinin ardından benzer bir durum da Aydın’da ortaya çıktı. Aydın’ın kuzeyinde bulunan Kestane Dağları’nın hemen güney yamacındaki plato üzerinde yer alan v..
Devamını Oku

Tarihe asfalt döktüler!

İzmir

İzmir / Diha - Türkiye’de devlet destekli sermaye gruplarının doğal ve kültürel yaşama yönelik talan projelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Antik Kenti’ne, ekolojik yaşama zarar veren termik santral, rüzgar tribünü, kömür depoları gibi daha birçok kirl..
Devamını Oku

Acılar ‘Kanlı Başaklar’da toplandı

İzmir

İzmir / Diha - Yazar Sultan Demiroğlu, Kürt halkının Osmanlı’dan bu yana Mezopotamya’da yaşadığı acıları anlatan öykülerini “Kanlı Başaklar” adlı kitabında topladı. Etki Yayınları’nda çıkan kitapta, 13 ayrı öykü Kürt halkının gördüğü zulümler işleniyor. Kitap “Kanlı Başaklar” ismini, Riha’da (Urfa) ..
Devamını Oku

AKP iktidarı ekolojik yıkımın adı

İZMİR

İZMİR - DİHA - İsveç’in Stokholm kentinde 1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Konferansı’nda alınan kararla 5 Haziran tarihi, Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bu güne ilişkin özel kutlama etkinlikleri planlansa da, günden güne b..
Devamını Oku

Taş ocağına karşı bir mahalle direniyor

Aydın

Aydın / Diha - Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Burunköy Mahallesi’nin kuzeybatısında yer alan Gümberek mevkiinde 86 dönüm arazi üzerine taş ocağına izin çıktı. Taş ocağı, mahalleye yaklaşık 700 metre uzaklıkta bulunan tepeye kurulması planlanıyor. Projenin gerçekleştirileceği tepenin etrafında tarım ar..
Devamını Oku

200 çam ağacı katledildi

İzmir

İzmir / Diha - İzmir’in Bergama ilçesinin Küçükkaya ve Yalnızev mahallelerinde, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü tarafından planlanan çevre yolu projesi nedeniyle 200’e yakın çam ağacı kesildi. Bölge halkının dikkatini çekmeden yapılan ağaç kesimi basına yansımazken, 15 Mayıs’ta fosil yakıtlara karşı ..
Devamını Oku

Bisiklet binme hakkı olsun

İzmir

İzmir / Diha - Türkiye’deki çocuklar, 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına hazırlanırken, bölge illerinde savaş konsepti ile namluların gölgesinde çocukluğunu dahi yaşayamayan çocuklar için Wan’ın Elbak (Başkale) ilçesinde Böğrüpek İlkokulu’nda görevli iki kadın öğretmen “Kırmızı bisiklet” kampanyas..
Devamını Oku

AKP zulümde bütün cuntaları aştı

MANİS

MANİSA / DİHA - Hem 12 Eylül, hem de 12 Mart darbesini yaşayan Devrimci Yol (DEV-YOL) hareketinin öncü kadrolarından Ali Alfatlı, bugün özellikle Kürdistan’daki uygulamaların 12 Mart ve 12 Eylül’e de rahmet okutacak cinsten şiddetli ve vahşi olduğunu söyledi. 1970’lerden bu yana mücadelenin içeri..
Devamını Oku

Kirli pazarlık hayatları mahvediyor

İZMİR

İZMİR / DİHA - Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında uzun süren kirli pazarlıkların ardından yapılan “Geri Kabul Antlaşması” sonrası ilk mülteci kafilesi önceki gün İzmir Dikili’ye ulaştı. Çoğunluğu Pakistanlı olan mültecilerin, Kırklareli’den Türkiye’nin çeşitli bölgelerine dağıtılması veya ülke..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür