• Beritan CANÖZER

Heyecanı, sevgisi ve bitmek bilmeyen umuduyla Eda...

Amed

Amed / Jinha - Yıllanmış evlerin bulunduğu sokaklarda devlet zulmüyle tanışmamış tek bir Kürdün olmadığı Bağlar’da 1996 yılının Mart ayında dünyaya gelen Eda Kutay, umudu, heyecanı, yenilikleri ve baharın gelişini müjdeler. Haksızlığa karşı tahammül edemeyen Kutay küçük yaşından itibaren direnmenin ..
Devamını Oku

Polis Sûr’da ne arıyor?

AMED

AMED / JINHA - Amed’in Sûr ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi ve yasağın ardından Sûr’da çok sayıda sivil yaşamını yitirirken birçok tarihi yapı da saldırılarda hasar gördü. 10 Mart günü “operasyonlar bitti” açıklaması yapılsa da yasak hala devam ediyor. Sûr içinde v..
Devamını Oku

‘Topraksızlar mücadelesi başlatılmalı’

Amed

Amed / Jinha - Karadeniz İsyandadır Platformu üyesi olan Ekoloji Aktivisti Özlem Yeniay, geçen yıl Brezilya’da Topraksız Kır İşçileri Hareketi tarafından düzenlenen ekoloji eğitimine giderek orada topraksız köylülerle beraber kaldı. Topraksızlar olarak adlandırılan köylü hareketi ise çok sayıda topr..
Devamını Oku

Sûr'da hedef hendek değil tarih ve halklar

AMED

AMED / JINHA - Etrafını saran surların burçlarından sonsuzluğa uzanırcasına yemyeşil akan Dicle'yi izleyen herkes için bir yürek burukluğudur Sur'daki tarihe yapılan saldırılar. Dicle ile bin yılların mirasını taşıyan Sur sadece Amed için değil insanlık için en önemli miraslardan bu yüzdendi..
Devamını Oku

Yasak nedeniyle atölye çalışması yapılamıyor

AMED

AMED / JINHA - Amed Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi, sıkıyönetim uygulamalarının yaşandığı Sûr’da yaşanan olaylardan  etkilenen çocuklar için fotoğraf atölyesi yapmayı planlıyor. Sûr’da yaşayan 11 ila 13 yaş grubu 10 çocuğa 8 hafta verilmesi düşünülen fotoğraf eğitimi sürekli ilan edilen s..
Devamını Oku

Kürdistan’da bağbozumu devam ediyor

JINHA

JINHA / AMED - Çocuklarımız da bizim gibi büyüsünler istiyoruz” diyor. İlk aşama olarak bağlardan küfelere doldurularak hazırlanan üzümler daha sonra isteğe ve üzümün kalitesine göre ayrılarak şarap, pekmez, pestil ve kesme için ayrılıyor. Çoğu bölgede gelenek ve kültür haline gelen, kış mevsiminin ..
Devamını Oku

Bombalara karşı zılgıtlar kazandı

AMED

AMED / JINHA - Saldırılardan dolayı Sûr’u terk etmek zorunda kalanlar da evlerinin kullanılmaz halde olmasına rağmen geri dönmeye başladı. Saldırıların başlangıcından bugüne kadar Sûr’u hiç terk etmeyen kadınlardan Nebila Çiçek, mahalledeki son tabloyu anlattı. Gidenler geri dönüyor Saldırılar..
Devamını Oku

Kadınlar Nûjîn’le öz savunmayı güçlendiriyor

AMED

AMED / JINHA - Amed’in Bismil ilçesinde belediye bünyesinde kurulan Nûjîn Kadın Merkezi 6 yıldır kentteki tüm kadınlar için ikinci adres konumunda. Yaklaşık 3 dönemdir kadın belediye başkanı ile yönetilen ve ‘kadın kenti’ olma yolunda ilerleyen Bismil’de kadınların her alanda güçlenmesi için çalışma..
Devamını Oku

Ülkeleri değil tüm yeryüzünü istiyoruz!

İstan

İstanbul / Jinha - Türkiye kadın mücadelesinde yeni bir isim ve renkle alanlara çıktı Yeryüzü Kadınları. Virginia Woolf’un “Biz tek tek ülkeleri değil tüm yeryüzünü istiyoruz” sözünü kendilerine çizgi edinen kadınlar, İstanbul’da biraraya gelerek, savaşın mağdur ettiği kadınlara, kadın katliamlarına..
Devamını Oku

Çocuklarımızı askere göndermeyeceğiz

AMED/

AMED/JINHA-  Asker annesi Gülistan Erek, tüm asker annelerini barış için el ele verme çağrısında bulundu. Erdoğan’ın “Benim polisim, benim askerim” söylemlerini dilinden düşürmediğini ancak onların yaşamlarını düşünmediğini ifade eden Erek, “Madem o kadar polisi, askeri seviyor kendi oğlu neden..
Devamını Oku

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür