• Fuat KAV

    Fuat KAV

2015 seçimlerinin sonuçları

Halkl

Halkların iradesi olan HDP, 2015 seçimi ile son on yıldır AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen faşizmin önünü kesmiştir. Halkların iradesi olan HDP, 2015 seçimi ile son on yıldır AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen faşizmin önünü kesmiştir. Faşizme, diktatörlüğe, halk..
Devamını Oku


Ancak ortak iradeyle baraj yıkılır

Se

Seçim maratonun birinci aşaması olan adayların belirlenmesi ve netleşmesi sonuçlandı. Şimdi sıra ikinci aşamada. Hiç kuşkusuz ki en zor olan bu aşamadır. Bu seçimin kaderini belirleyecek bir aşamadır aynı zamanda. Sonuçları belirleyecek aşama olması itibarıyla h..
Devamını Oku


Gerginlik teorisi ve ‘Cumhurun başı’ Erdoğan

Re

Recep Tayyip Erdoğan deli değildir. Belleğini yitirmiş, ne yapacağını bilmeyen, rastgele hareket eden, olay ve olguları önceden hesaplamadan ve düşünmeden konuşan bir kişilik de değildir. Durup duruken gerginlik politikasını yaratan ve koltuğu elinden gideceği için, oyuncağı..
Devamını Oku


Mazlumlaşan Newroz

21

21 Mart 1982 yılından birkaç ay önceydi. 1981’in sonlarına denk gelen bir zamandı. Diyarbakır 5 No’lu zindanında bulunan tutsaklar için son derece zor bir süreçti. Teslimiyet ve ihanetin tüm çıplaklığıyla dayatıldığı bu zor zamanda, Kürd..
Devamını Oku


On madde...

Ba

Başkan Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin önermiş olduğu 10 maddelik öneri paketi, Türk medyasında tartışılıyor. Elbette ki tartışılmalı. Türkiye’nin kaderini belirleyen Kürt sorunun tartışılması önemli ve anlamlıdır. Zaten sorun ..
Devamını Oku


Kadınlar soykırıma karşı kendi zorunu oluşturmalıdırlar

T&

Türkiye’de neden kadınların öldürüldüğünü sorusuna verilecek en doğru yanıt; AKP’nin kadını “karı”, Türkiye kapitalist modernitenin de onu para doğuran cinsel bir meta olarak görmesidir. Başka türlü izah etmek müm..
Devamını Oku


Asya Ebdulah ve Nesrin Ebdula’nın Paris ziyareti

Ge

Geçenlerde tanınan Yahudi bir yazar şunu söylemişti: “Her ulusun ve halkın öne çıkan ve bir yıldız gibi parlayan zamanları vardır. 1950’li yıllarda Yahudiler, 1970’li yıllarda Filistinliler, bugün ise Kürtler...” Kürtlerin parlay..
Devamını Oku


Demokrasiden yana olan herkes seçim militanı olmalıdır

Cu

Cumhuriyet tarihinin tüm seçimlerinden çok daha önemli olan 7 Haziran seçimlerinde, hangi parti kazanırsa Türkiye halkları kazanır, hangileri kaybederse Anadolu ve Mezopotamya halkları kaybeder sorusuna vereceğimiz birkaç yanıt vardır: AKP seç..
Devamını Oku


Erdoğan’nın ‘doğru’ konuştuğu zamanlar

Re

Recep Tayyip Erdoğan tüm insani özellikleri taşıyan bir kişiliğe sahip değildir. Başbakan olacak kadar akıllı, zeki ve donanımlı değildir. Siyasi birikimi, sosyal düzeyi, insani ilişkileri, düşünsel yoğunluğu dikkate alındığında cumhurbaşkanı olacak düzeyi olduk&cced..
Devamını Oku


Paris

Pa

Paris, bir zamanlar  demokrasi, özgürlük, hoşgörü ve  ve “uzlaşı” kenti olarak bilinirdi. Gelişim seyri, karmaşık ve homojen olmayan bileşimi, değişik renk, cins ve düşünceden oluşan sosyal yapısı, sözcüğün gerçek anla..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür