• Fuat KAV

    Fuat KAV

Charlie Hebdo katliamı

Pa

Paris’te Charlie Hebdo adıyla haftalık yayın yapan derginin çalışanları hunharca katledildi. Gözü dönmüş katiller uzun namlulu silahlarla derginin merkezine girerek önce tüm basın mensuplarını kurşuna diziyor, ardından yine gözü dönmü..
Devamını Oku


Sara-Rojbin-Ronahi

Be

Ben Sakine Cansız. Yani Sara. Dersimli Seyid Rıza, Koçgirili Alişêr ve Zarife’nin torunuyum ben. Onların ruhunu taşıyarak yaşadım ve onların ruhlarına sarılarak şehadete ulaştım. Bana Dersim katliamının ‘kılıç artığı’ denilebilir. Evet, öldürül..
Devamını Oku


Ortadoğu devrimini Kürt kadınları yapacaktır

Ar

Artık herkes Ortadoğu’nun değişeceğini, siyasi islamı iliklerine kadar yaşayan teokratik ve diktatörlüğe dayanan sistemin mutlak anlamda yıkılacağını söylüyor. Evet, Ortadoğu değişecek, teokratik ve diktatörlüğe dayalı siyasi sistem son bulacak. Ağalık, kr..
Devamını Oku


PKK'nin tarihi misyonu

Hi

Hiç kuşkusuz ki tarihsel misyon, toplumların gelişim sürecinde yaşanan düşünsel-fikirsel-ekonomik ve özgürlüksel gerçeklikten anlam bulan çelişkilerin çözümü bir iradede somutluk kazanmasıdır. Ne kendiliğinden, ne istenildiğ..
Devamını Oku


Yalçın Akdoğan’ın zihniyeti

el

elinen aşamada Yalçın Akdoğan’ın çözüm sürecinde yaşanan sorunları çözme konusunda çaba sarf eden değil de sorunları yaratan ve KCK’yi özel olarak kışkırtmak ve ateşkesi bozmak için özel çaba sarf eden bir kişilik..
Devamını Oku


‘Save Kobanê’

&l

“Her yer direniş her yer Kobanê” sloganı gerçek oldu. 1 Kasım’dan önce bir slogan olarak dillendirilen bu belirleme, 1 Kasım günü saat 14.00’ten itibaren hayatın ta kendisi oldu. Slogandan, düşünce bazından, soyut düzeyde ifade ed..
Devamını Oku


Şehir savaşı ve Kobanê direnişi

Sa

Savaş bir hamle, bir darbe veya bir muharebe ile kazanılmayacağı gibi, bir-iki ileri atılımla da kayıp edilmez. Bazı muharebeleri kaybetmek de, kazanmak da; zaman zaman geri çekilmeler de, ileri hamleleri yapmak da mümkündür. Savaşın felsefesinde tek rota, düz mantıkla ..
Devamını Oku


Ferman ya da Enfal

Fe

Ferman; Kürtlerin bilincinde katliam ve soykırım kararının çok derin biçimde anlam bulduğu, şiddetin doruklarda seyr ettiği kanlı bir oyundur. Ölümlerin, talan ve yıkımın, şiddet ve tecavüzün sistematik bir biçimde yaşandığı trajik olayların en kanlı ..
Devamını Oku


Musul işgalinin arka planı

Or

Ortadoğu, kocaman bir kazan içerisinde fokur fokur kaynıyor. Kaynayan; halkların ruhu, dinlerin özü, ibadet ve hayatın anlam bulduğu kutsal yerlerdir. İnsanlığın anlam bulduğu bu kutsal coğrafya; doğasıyla, yaşamıyla cayır cayır yanıyor şimdi. Yakılan; aynı zamanda dumanlar ..
Devamını Oku


Tanrı sabır versin...

Bu

Bugün Türkiye itibarını yitirmiş bir Başbakan’la, bir kabineyle, bir Meclis ve bir hükmetle yönetiliyor. Bu, itibarını yitirmiş Türkiye anlamına geliyor. Bundan iki yıl önce Ortadoğu’ya örnek olarak sunulan, diğer Ortadoğu ülkeleri iç..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür