• Fuat KAV

    Fuat KAV

Direniş filozofu:Mazlum Doğan

Ye

Yeni bir baharda, yeni bir ruhun an an yeniden şahlandığı bir direniş günü olan yeni bir Newroz’dayız. Mazlum’ların Newroz’unda, direnişin ve özgürlüğün gününde ve gününü her günle yeniden gün ışığına ç..
Devamını Oku


Devlet ve hükümet süreci doğru okuyacak mı?

T&

Türkiye’de son otuz yıldır ilk kez cenazelerin kaldırılmadığı, tabutların omuzlarda taşınmadığı üç ‘barış’ ayının artık sona erdiğini düşünmek herhalde sübjektif bir yaklaşım olmaz. Evet, üç ‘barış’ ayının artık sona e..
Devamını Oku


Paris katliamının sorumlusu Türk devletidir

Sa

Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in Paris’te katledilmeleri ile ilgili yorum yapmayan kalmadı herhalde. Birçok devlet, kişi, kurum ve kuruluş bu vahşi katliamı değerlendirip, kendilerince değişik analizlerde bulundular. Elbette ki herkes durduğu yere, temsil et..
Devamını Oku


Mazlum vuruldu peki yeni Mazlumlar için ne yapıyoruz?

Ma

Mazlum Erenci vuruldu... TMK mağduru Mazlum katledildi... Mazlum'un küçük bedeni delik deşik edildi... Mazlum şimdi yok fiziki olarak ve Mazlum şimdi kısık gözlerle tebessüm ederek bakıyor onun için iyi ve kötü şeyleri söyleyenlere... Ama..
Devamını Oku


Hakikat komisyonları oluşturulmadan...

Ha

Hakikat komisyonları oluşturulmadan Diyarbakır Cezaevi'nde işlenen suçlar ortaya çıkamaz... Son zamanlarda, 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'nde yapılan işkence ve yaşanan ölümlerden dolayı dava açıldığına dair basından haberler çıkmaktadır..
Devamını Oku


Özgürlüğünüz kutlu olsun!

Y&

Yüz binler yürüyor Siirt'ten Nevala Qesaba'ya doğru... Yüz binler tek yürek, tek ses halinde haykırıyor dağlara doğru... Yüz binler, "Şehit namirin" diyerek, bir sel gibi akıyor şehirlerden kırsala doğru... Yüz binler, "Ey şehit, ey..
Devamını Oku


Tokat ve taş

Yi

Yine düğmeye basıldı. Kan isteyen güçler yine meydana çıktı. Yine silah tekelleri mumla suç aramaya, göbeklerini gençlerin kanı ile şişiren yeşil sermayenin temsilcileri ipe un sermeye başladı. Sebahat Tuncel milletin polisine tokat, Bengi Yıldız is..
Devamını Oku


2011 Newrozu'nun anlamı

K&

Kürt halkı ve dostları yeni bir Newroz'u kutlamanın heyecanını yaşıyor. 2011 Newrozu Kürt hareketinin geçtiğimiz yıl 1 Haziran 2010'da başlattığı "dördüncü dönem hamlesi"nin görkemli direnişinin etkilerini gösterecek. Kürt Hareket..
Devamını Oku


Kadın baharı...

Ka

Kadının bittiği yerde, Kürt kadını yeni bir hamleyle, yeni bir ruh ve mücadele perspektifiyle kadını yeniden yaratıyor. Kirlenmiş ruhu, pazara çıkartılmış bedeni, başkasına ait yaşamı ile insanlığın tükendiği yerde olan kadınlar, bu yıl Kürt kadının temsilinde kendini y..
Devamını Oku


Eylemsizlik kararı ve Sivil Toplum Örgütleri

Di

Dipten gelen büyük bir dalganın tam üzerinde duruyoruz. Aslında sadece bir değil onlarca, yüzlerce dalganın tehlikesi altındayız. Dipten gelen bu dalga, bastığımız her yeri çatlatıyor, toprağı kaydırıyor, taşları hızla hareketlendiriyor ve büyük bir depre..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür