• Fuat KAV

    Fuat KAV

Kaybedileni kaybedildiği yerde aramak...

Bi

Biliyoruz ki, insanın en fazla düşürüldüğü, özünden boşaltıldığı ve insan olma halinin yitirdiği yer, aynı zamanda kendini en fazla sorgulayıp bulduğu yerdir. Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler, ortaya çıkan isyan ve başkaldırılar da, bir yerde insanın k..
Devamını Oku


12 yıl önce, 12 yıl sonra!

PK

PKK Lideri Abdullah Öcalan, bundan 12 yıl önce bir pazartesi günü Türkiye'ye getirildi... Öcalan'ın, Cavit Çağlar'a ait özel bir uçakla Kenya'nın başkenti Nairobi'den Türkiye'ye getirilişi, dönemin başbakanı Bülent Ecevit'in yap..
Devamını Oku


Analarımız, onların kayıp çocukları ve Tayyip Efendi!.

S&

Sömürgecilik, sadece bir ülkenin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını talan eden, denetim altına aldığı halkları iliklerine kadar sömüren bir sistem değil, ama aynı zamanda ötekileri her yönüyle ezme ve onurlarını ayaklar altına alma sistemidir de... ..
Devamını Oku


Ortadoğu'da tiranlar birer birer yıkılırken...

Or

Ortadoğu'da işçiler, emekçiler, taksiciler, seyyar satıcılar, aç yatanlar, yoksullar, horlananlar, tarlada, fabrikada emeklerini birkaç sente pazarlayan gündelikçiler, köylüler, şehirliler, evsizler, işsizler, kısacası yarınları olmayanlar, gelece..
Devamını Oku


Haziran seçimlerine yaklaşım

12

12 Haziran 2011 seçimleri tarihi bir seçim olacak. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yapılmış tüm seçimlerin, adete kendinde somutlaştırılmış hali olacak. Kıran kırana yürütülecek olan haziran seçimleri, birçok olgunun yanında esas olar..
Devamını Oku


Rojbaş Türkiye'nin liberalleri rojbaş!..

&q

"Ah ah, şu radikaller de olmasaydı!.. Hayatı bizim gibi iyimser görmeyenler ortalığı karıştırmasaydı!.. Dünyayı bizim pencereden bakıp toz pembe gibi görmeyen ve her şeye muhaliflik eden Kürtler de biraz daha gerçekçi olsalardı!.. Türkiye ne kadar da ya..
Devamını Oku


Hizbullah konsepti

Bu

Bugünlerde herkes Hizbullah'ı, Hizbullah'ın cezaevinden özel bir çaba ve özel bir ısmarlamayla çıkartılan liderlerinin ne yapacaklarını ve bu kişilerin nasıl bir yol haritasını izleyeceklerini tartışıyor. PKK ile yeniden bir çatışmanın olma ihtimalinin de ..
Devamını Oku


Peki siz?

Po

Politize edilmiş ortamlarda 'bazı' olay ve olgular genel olarak göze çarpmaz ve dolayısıyla hep gündem dışı kalırlar... Bunlara günlük yaşamda genel olarak 'ayrıntı'lar, 'ufak-tefek şeyler', 'temel olmayan olaylar' denilir. Bu 'ufak-tefek' olaylara hep 'olsa da olu..
Devamını Oku


Kaybetmeye mahkûmsunuz...

Bu

Bugünkü köşemde 2010 yılında yaşadıklarımızı, yeni yılda ise yaşayacağımız olasılıkları yazmayı düşünüyordum. Kendimi bu temelde hazırlamış ve aldığım notlar daha çok bu eksendeydi. İşin usulü de böyleydi. Siyasetçiler gibi, gazeteci ve y..
Devamını Oku


Boşuna çırpınmayın...

Ge

Gerçekleri görmezseniz, tabii ki çarpılırsınız... Doğruyu düşünüp doğruyu ifade etmezseniz, elbette ki şaşırıp kalırsınız... Dünyayı kendinize göre yorumlarsanız, olay ve olgulara kendi dar pencerenizden bakarsanız, sorunlara etraflıca değil, ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür