• Kadının Kaleminden

    Kadının Kaleminden

Mavi kelebekler

Durda

Durdan İldan Hegel “tecrübe ve tarih öğretir ki, insanlar ve devletler asla tarihten ders almazlar” demektedir. Saray gladyosu, hem kendi devlet geleneğinden, hem de AKP hükümeti Kürt halkına karşı yaptıkları soykırımcı politikalaradan ders çıkarmış olsalardı, bugün Lice halkına karşı bu denli..
Devamını Oku


Türkiye’de eğitim sistemi AKP ideolojisinin bir parçası ve aracıdır

Dicle

Dicle Erzurum Maarif Vakfı, AKP zihniyetinin dışa açılmasının bir aracıdır. AKP-Erdoğan, ulaşabileceği her yere bu tür vakıflar açarak İslamcılığı, esasta ise Türkçülüğü işleten bir eğitim sistemini yaymaktadır. Bu yolla toplumları daha fazla asimile etmeyi ve sömürmeyi amaçlamakta, özelde gençli..
Devamını Oku


Bir gün değil her gün...

Mizgi

Mizgin Özer 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu grev sırasında polis, işçilere saldırdı. Ve onları fabrikaya kilitlemesinin ardından çıkan yangında, çoğu kadın 129 işçi can verdi. Ölen..
Devamını Oku


Kevser Irmağı

Selma

Selma Bozkurt Kevser Irmağı’ndan güneş gülüşlü bir güzellik damlar yüreğime. Her damlası hayat verir yeni güzelliklere. Sen öyle başın dik dağların doruklarında, sonsuzluğa dolarken insanlıktan çıkanların ruhları ateşlerde yanar. Sen öyle yüzündeki gülücükleri büyütürken başları önlerine eğikt..
Devamını Oku


2014 hafızası

Do

Doğu dünyasını, Kürt algı ve ekseni sarmaladı. Giderek batıyı da rüzgarına katan doğunun şah damarı Kürdistan’dan esiyordu bu sarsıcı rüzgar. Payesine fazlasıyla düşen acılarla sağlamlaşan direniş, adım adım ilerledi... Bugünlerin yakıcı takvimi ü..
Devamını Oku


Kobanê hangi boşluğa düşer?

Ko

Kobanê... Çağdaş bir destanın gururlu ve yalnız kahramanı. Sessizliğe ve umursamazlığa gömülmüş bir “uygarlığın” yanıbaşında, vahşetin ortasında bir onur abidesi olarak dimdik, ayakta! Tüm savaşlar gibi bu savaş da bir gün bittiğinde, Kobanê..
Devamını Oku


Direnen kadınlara bin selam

Dışlayan, yok sayan, asimile eden, kendine benzeten, öldüren, komplocu, tecavüzcü sistem içinde her gün aynı şeyi yapan kadınlar. İradesizleştirilmiş, köleleştirilmiş yaşamınıza bir umuttur Kürdistan’daki kadınlar. Beritanların ve Saraların bil..
Devamını Oku


Sınır

Ev

Evrenin sınırsızlığında, her şeye bir sınır çizmeye çalışıyor egemenler. Toprağı, davranışları, inançları ve bilip bilemeyeceğimiz her şeyi “sınır”ları ile tanımlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyorlar. Alışıyoruz, alıştırılıyoruz her şeyin bir sınırı ol..
Devamını Oku


Kadınlara yaşamı dar edenler

Ka

Kadına karşı şiddetin boyutlarının arttığı bir dönemdeyiz. Adeta “Kadın soykırımı” yaşanmaktadır. Kadınların katledilmediği, intihar etmediği ve tecavüze uğramadığı bir gün neredeyse yoktur. Ve şimdi bugünlerde çok fazla yaygınlaşan ve giderek dünyada s..
Devamını Oku


Deniz’i bilir misiniz?

Si

Silopi, Cizre, Mardin... onu “Deniz” olup kucaklarken hep 2009’daki barış gruplarının karşılanışını anımsadım... O gün barış umudunu kucaklayan yüzbinler bugün savaşın bizden aldığı Deniz’i aynı samimiyet ve duygu yüküyle karşıladı ve bağrına bastı..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür