• Hüseyin ALİ

    Hüseyin ALİ

SAVAŞI YARATAN ZİHNİYETTİR

KCK Y

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı demokratik siyasal yollardan Kürt sorununun çözümünü tercih ettiklerini, ama bir partinin çıkarı için araçsallaştırılan bir çatışmasızlığın beklenmemesi gerektiğini belirten bir deklarasyon yayınladı. AKP iktidarının Kürt sorununu çözüleceğini kamuoyuna taahhüt etmes..
Devamını Oku


ÖZGÜR GÜNDEM MASKE DÜŞÜRÜYOR

Faili

Faili meçhul cinayetlerin her gün işlendiği, köylerin yakılıp yıkıldığı 1990’lı yıllarda yayın hayatına başlayan Özgür Gündem, Türkiye'nin demokrasisi için çok önemli bir işleve sahip olmuştur. Kürt sorununu sürekli gündemde tutarak Türkiye'nin gerçek anlamda demokrasi bilincine sahip olması..
Devamını Oku


Devletten kopmak!

12 Ey

12 Eylül askeri faşist darbesinin Türkiye ve Kürdistan’ı sessizliğe boğduğu; devrimci güçlerin çok ağır darbeler aldığı bir dönemde PKK gerillaları 15 Ağustos 1984 günü Eruh ve Şemdinli ilçelerini basarak gerilla savaşını başlatmıştı. 14 Temmuz 1982’de Diyarbakır 5 nolu zindanında büyük ölüm orucuyl..
Devamını Oku


10. Genel Kurul ön açıyor

Kongr

Kongra Gel 10. Genel Kurul Toplantısı Kürdistan’ın özgürlük dağlarında gerçekleştirilmiştir. 161 delege ile 200’ün üzerinde bir sayıyla toplanması çok önemlidir. Bunu da Kürt Özgürlük Hareketi’nin önemli bir eylemi olarak görmek gerekir. Çünkü dört parçadan gelen halk delegeleri ve KCK’nin çalışma b..
Devamını Oku


Özyönetim direniş ruhu özgürlüğün güvencesidir

AKP i

AKP iktidarının Dolmabahçe Mutabakatı’nı ve 7 Haziran seçimlerini yok sayması, 24 Temmuz’da topyekün savaş başlatması karşısında Kürt halkının özyönetim ilanları yapması üzerinden bir yıl geçti. Kürt halkı AKP’nin demokratik siyasal yollardan Kürt sorununun çözümünde adım atmaması üzerine kendi çözü..
Devamını Oku


Kılıçdaroğlu’nun demokrasi güçlerini tasfiye politikası

AKP i

AKP iktidarı başarısız darbe girişiminden sonra kendisini demokrasiyi savunan güç gibi gösterip bu maske altında herkesi otoriter hegemonik faşist iktidarının yedeği yapmaktadır. Öyle ki tüm dış dünyayı da kendi faşist rejiminin destekçisi yapmak istiyor. AKP hükümeti, 15 Temmuz öncesi otoriter hege..
Devamını Oku


AKP hegemonyasına hizmet etmek

AKP i

AKP iktidarı dış politikada büyük yanlışlıklar yaparak Ortadoğu ve dünyada büyük tepkileri üzerine çekmiştir. İçeride hegemonik baskıcı politikalarla bir cepheleşme yaratmış, Türkiye’yi tam bir politik iç savaş içine sokmuştur. Dış politikada IŞİD faşist çetesine dayalı politikaları o düzeyde bir dü..
Devamını Oku


Rojava Devrimi 20 yıldır gerçekleşen bir devrimdir

Rojav

Rojava Devrimi’nin dördüncü yıl kutlamaları yapılmaktadır. Ortadoğu’da ilk defa gerçek anlamda halkların hakim olduğu bir demokratik devrim gerçekleşmiştir. Bu demokratik devrim, tüm Suriye’yi demokratikleştirmede rol oynayacağı gibi Ortadoğu’nun demokratikleşmesine de büyük bir ivme kazandırmıştır...
Devamını Oku


IŞİD dostluğu düşman fazlalaştırmıştır

AKP i

AKP iktidarının başbakanı her gün “düşmanlarımızı azaltacağız, dostlarımızı çoğaltacağız” diyor. Bunu anladık da düşmanları kim çoğalttı, dostları kim azalttı? “Komşularla sıfır sorun”politikasından “değerli yalnızlığa” nasıl gelindi? Yalnızlık değerliydiyse şimdi bu yalnızlıktan neden kurtulmak ist..
Devamını Oku


İkinci 12 Eylül de yenilecektir

14 Te

14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu’nun üzerinden 34 yıl geçti. Mehmet Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek’in şehit düştüğü bu büyük direniş sadece PKK tarihi açısından değil, Kürdistan tarihi açısından da önemli bir dönüm noktası olmuştur. Tarih değiştiren ve tarihe yön veren olaylar vardır. B..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür