• Ayşe  GÜNAYSU

    Ayşe GÜNAYSU

Yurdum, doğmadığım memleketim, Kobanê

Do

Doğu kırsalının bütün kadınları gibi yere çöküp bağıra bağıra ağıt yakmak, elime taş alıp vura vura göğsümü kanatmak istiyorum. Kobanê, Kobanê, Kobanê diye diye. İnsanlığın, daha doğrusu insanın içinde barındırdığı köt&u..
Devamını Oku


Hep yüreğinin götürdüğü yere gitti Neşe

De

Devrimcilik günlerimde görür hissederdim. Bazıları rüzgarın estiği yöne giderdi. Onları bulundukları yere götüren, oraya doğru esen rüzgârdı. Neşe, farklıydı, rüzgâr yaratanlardandı. Diğerlerini yoluna katanlardandı. Kitleler değildi o..
Devamını Oku


Soykırım, kadın ve ‘Çiyayê Şengalê’

Şe

Şengal’de, hâlâ basında IŞİD şeklinde geçen, ama kendilerine verdikleri adla İslam Devleti’nin (İD) yürüttüğü korkunç katliamlar yazılır çizilir ve sosyal medyada dolaşırken, insan soykırımın kadınlar için ne anlama geldiği &..
Devamını Oku


İstanbul’da Hamas, Karako cinayetleri ve “Ölen Bayan”

22

22 Ağustos cuma günü gazeteler, “Hamas İstanbul’da itiraf etti” diye yazdılar. Hamas”ın askeri kanadı İzeddin el Kassam Tugaylarının kurucularından Salih el Aruri, İstanbul’da Uluslararası İslam Alimleri Birliği’nin toplantısında yaptığı konuşmada, İs..
Devamını Oku


Tehdit ve yalan eşittir Erdoğan

Pa

Pazar günleri anneme gittiğim zaman bakıyorum Cumhuriyet gazetesine. Bir süredir, bazı emektar köşe yazarları hariç, gazete eski koyu ulusalcılığını yumuşatmış görünüyor. Aydın Engin’in Cumhuriyet’te yazmaya başlaması da bunun bir göstergesi. ..
Devamını Oku


Türk solundan saç baş yolduracak manzaralar

Cu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından “güncel” görünmeyecek, ama aslında her daim fena halde güncel olan bir konu, Türk solu. Arkadaşım sayesinde elime geçti, gözümden kaçacaktı. Yön Haber, “Halk Cephesi” ..
Devamını Oku


Alfortville, sıcak bir buluşma ve Ekmekçiyan’ın kardeşi

Pa

Paris’in Ermeni nüfusunun yoğun olduğu banliyölerden biri Alfortville. Avrupa Ermeni Konseyi’nin (ACE) düzenlediği 2015’e Doğru Perspektifler konulu bir toplantının davetlisiyim. Paris’teki Boğos Nubar Paşa Kütüphanesi’nde bir çalışma ..
Devamını Oku


Sen yoksa İsrail uşağı mısın?

Ir

Irkçılıkla uğraşanların kaderidir. En yakınındaki muhalif çevrelerin gözünde bile haddinden fazla marjinal olmak, biraz “lüks” görünen şeylerle uğraşıyor olma durumunda kalmak. 1990’lı yılların ilk yarısında var gücümüzle &ld..
Devamını Oku


Düşmanlıklar yol gösteriyor

De

Devletin karanlık dehlizlerinden zaman zaman gün yüzüne çıkan kirli malzemelerden fışkırıyor: Türk milliyetçiliğinin gözünde kötü, hain, düşman imgesinin bir yüzü Ermeni ise, diğer yüzü kimliğine sahip çıkan K&u..
Devamını Oku


İçimizdeki efendi-köle ilişkisi

İr

İrfan Aktan’ın, “Bir Selahattin Demirtaş portresi” başlıklı yazısı, adına ilk defa bu vesileyle rastladığım “ZETE” başlıklı tablet gazetede yayınlanmış. Linkini vereyim:  http://zete.com/bir-selahattin-demirtas-portresi/. Aktan öyle noktalara parmak basmış ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür