• Ayhan BİLGEN

    Ayhan BİLGEN

Durum ciddi farkındamıyız?

Se

Seçim süreçleri örgütsüz toplumlarda çok daha hayati öneme sahiptir. Karar alma süreçlerine katılımın her zaman mümkün olduğu, buna dair mekanizmaların işlevsel olduğu ülkelerde seçim sadece daha yetenekliyi göre..
Devamını Oku


Kutlu doğum haftası ve birlikte yeni yaşam

Or

Ortadoğu’da barış ve Türkiye’de çözüm sürecinin toplumsallaşmasına inançların yapıcı, kolaylaştırıcı katkı sunması sadece İslami duyarlılık taşıyan çevreleri değil tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Peygambere inanıp inanmamanın ötesin..
Devamını Oku


Erdoğan ve seçim savaşı

Er

Erdoğan’ın Türkiye siyasi hayatındaki yerini değerlendirirken hakkını da teslim edelim. Kimi kritik konularda yakın çevresine rağmen sergilediği kararlı yaklaşım ve açık sözlülüğü göz ardı edilmemelidir. Ancak gelinen noktada yapısal bir dön&..
Devamını Oku


Silah bıraktırma lafla olur mu?

Er

Erdoğan, silah bırakma lafla olmaz diyor. Doğru söylüyor ama doğrunun yarısını söylüyor. Bazen doğrunun yarısını görüp yarısını örtmek gerçeğe ulaşmayı kolaylaştırmaz. Silah bırakmak nasıl lafla olmazsa, silah bıraktırmak da lafla olmaz. Silah bırakmanın ..
Devamını Oku


Son pişmanlık fayda vermez

Kadına yönelik şiddet konusu, aslında hayatın tüm alanları gibi son pişmanlığın fayda etmediği bir gerçekliğe dayanmaktadır. Her gün daha tehlikeli boyutlara ulaşan toplumsal yozlaşmanın bedelini en çok kadınların ödemek zorunda kalması bütün..
Devamını Oku


Genç Aleviler, genç Kürtler, genç dindarlar

Be

Belki fuzuli bir söz ama gençlik sadece biyolojik yaş üzerinden ele alınamaz. Kadın erkek eşitliği nasıl biyolojik bir konu değilse, gençlik de özü itibari ile biyolojik yaşla ilgili değildir. Sosyolojik bir durum değerlendirmesi  ve bunun siyasete değiştiri..
Devamını Oku


Hayali barıştan gerçekçi çözüme

&C

Çözüm sürecinin kritik bir aşamaya geldiği tespiti hem KCK hem hükümet tarafından ifade ediliyor. Ben gelinen aşamayı hayalden gerçeğe, ya da temenniden sorumluluk üstlenmeye geçiş diye tarif ediyorum. Barışı istemek hükümet a&cced..
Devamını Oku


Temsili demokrasi, çözülme ve çözüm

Türkiye henüz klasik temsili demokrasinin sorunlarını bile çözebilmiş değil ama hayat kimseyi beklemiyor. Seçim barajı gibi gelenekselleşen bir sorunu çözmeyi başaramamış olmanın gerekçesi olan istikrar kavramı önümüzdeki günl..
Devamını Oku


Partinin takvimi halkın adayı

Ha

Hayata müdahalenin ilk koşulu zamanı planlamaktan geçer. İktidarlar bir gün yapmak zorunda kalacaklarını zamanında yapmadıkları için halklar karşısında geri adım atmaya mecbur kalırlar. Zamanı gelmiş olanı geciktirmeye çalışmanın beyhudeliğini algılayabilmek&nb..
Devamını Oku


Çalışmak, kazanmak ve zamanı planlamak

&C

Çalışmak, kazanmanın ön şartıdır ama yeter şartı değildir. Zamanı doğru planlamadığınızda ortaya koyduğunuz emek, çaba kazanmaya yetmeyebilir. Hele yarışa çok daha dezavantajlı başlıyorsanız farkı kapatmak için hem rakiplerinizden daha erken koşmaya başlamalı..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür