• Abdullah ÖCALAN

    Abdullah ÖCALAN

Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -VIII-

Or

Ortadoğu Toplumunun Devrim Sorunu Şemasını sunmaya çalıştığımız bu kapsamdaki toplumsal sorunların elbette bütünsel olarak devrim sorununda düğümlenmeleri anlaşılırdır. Devrimi değişik tanımlamaya çalışacağım. Ortadoğu uygarlık tarihini bir yönüyle..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -VII-

Or

Ortadoğu toplumunda ekonomik ve ideolojik sorun-2 Ortadoğu toplumunda önemli bir farklılık, ekonomik artıların devlet eliyle sızdırılmasıdır. Aslında Avrupa uygarlığında da devletsiz kârın bir hayal olduğu göz önüne getirilirse, devletin son tahlilde toplumsal artık..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -VII

Or

Ortadoğu Toplumunda Ekonomik ve İdeolojik Sorun-1 Sorunlar kapsamındaki tüm anlatımlar aslında ideolojik ve ekonomik yönüyle de yansıtılmaya çalışıldı. Dar anlamda maddi ve manevi kültür öğeleri olarak bu yöndeki sorunları daha görünür..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunun ahlak, politika ve demokrasi sorunu -VI

Be

Beş bin yılı aşan merkezi uygarlık sürecini ahlak, politika ve demokrasi kavramları temelinde çözümlemek çok öğretici olacaktır. Toplumsal doğanın ahlaki ve politik olgular olarak gelişim gösterdiğini önceki bölümde işlemiştim. Kısaca da olsa ..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -V-

Sınıf, hiyerarşi, aile, iktidar ve devlet sorunu-2 Ortadoğu’da toplum sorunları her zamankinden daha çok günümüzde en yaygın ve yoğun yaşanan aile, hanedan, sınıf, iktidar ve devlet sorunlarıdır. Ortadoğu’da sürekli iktidar ve devlet sorunlarının yaşanm..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -V

Sınıf,hiyerarşi, aile, iktidar ve devlet sorunu Ortadoğu toplumu evrensel tarihte sınıf, hiyerarşi ve iktidar sorunlarıyla en erken tanışan toplumdur. İktidar öncesinin ilk hiyerarşi düzeneğinin gençler ve kadın üzerine kurulduğunu bilmekteyiz. Zorba ve kurnaz erke şama..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -IV

Or

Ortadoğu toplumu gerek merkezî uygarlığın kahredici talancı yüklerini en uzun süre yaşamasından, gerekse jeobiyolojisinin hem doğal hem de suni nedenlerle çölleşmeye en yakın bölgelerin başında gelmesinden ötürü sadece sorun yaşamıyor; çö..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -III

3-

3- Din ve Mezhep Sorunları Kavimlerin yaşadıkları dinsel sorunlara kendi içlerinde mezhep sorunları da eklenecekti. Dinlerin kardeşlik, bütünlük ve barış vaatleri maddi çıkarlar karşısında sınırlı bir etkiye sahipti. Toplumda gelişen sınıfsallık aynı kavmi &ccedi..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar II

1-

1- Ortadoğu Toplumunda Kadın Sorunu Toplumda öncelikle kadının yaşadığı sorunları tarihsel-toplumsal boyutları içinde değerlendirmek önem taşır. Kadın sorunu tüm sorunların kaynağındaki bir sorundur. Daha sınıflı devletli topluma geçiş olmadan kadın üzerinde..
Devamını Oku


Ortadoğu toplumunda bunalım ve sorunlar -I

To

Toplumsal bunalım sistemin kendini sürdüremez duruma düştüğü dönemleri dile getirir. Sorun kavramına nazaran daha genel bir anlama sahiptir. Bunalımlar daha çok devrevi karakterli iken, sorunlar olay, olgu, ilişki ve kurumlarda günübirlik yaşanır. Ay..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür