• Aslı  ERDOĞAN

    Aslı ERDOĞAN

Faşizm Güncesi

Başı

Başı sonu olmayan bir gün, bir gün daha... İki uzun cümlenin, geçmişle geleceğin arasına gelişigüzel konmuş, sabitlendiği yerde sessizce bekleyen bir virgül gibi... İki upuzun, tekdüze, birbirinin tekrarı cümle... Neyin gelip geçtiğini, geri gelmemecesine yitip gittiğini, neyin bir kez, bir kez daha..
Devamını Oku


Bir duvarın dibinde- son

“Haya

“Hayatımı kurtardı.” Bunu birkaç kez, üçüncü tekil şahıs ve geçmiş zamanda söyledim, işitebildiğimi sanmıyorum, bir parola gibi tekrarlıyor, geceden bir çıkış kapısı arıyorum. Gerçeğin gerçek olduğu anlar vardır, sadece anlar... Çıkışsız ve bir duvarın dibi kadar anonimdirler. Hikayeler sonradan gel..
Devamını Oku


Bir duvarın dibinde- II

(15 T

(15 Temmuz gecesi, Harbiye. 100 m aşağıda, radyoda, çatışma sürüyor saatlerdir, ambulanslar durmadan yaralı taşıyor... Orduevine konuşlanmış keskin nişancılar kimsenin geçmesine izin vermiyor. Karşı kaldırımda kurşun yağmurunun bir arada tuttuğu, taşlara yatmış hemen hemen iki yüz kişi...)  ..
Devamını Oku


Bir duvarın dibinde

Gerçe

Gerçekten kağıt toplayıcısı mıydı, yoksa ima ettiği gibi sivil polis miydi, bilemem. ‘Hayatımı kurtardığını’ söyledim defalarca, işitebilmek için söylüyor, böylece geceden bir çıkış kapısı, parolası arıyorum. Onu -geceyi- kişisel, geçmiş zamanda anlatılan bir hikayeye dönüştürüyor, noktalama işaretl..
Devamını Oku


Quis hic locus*

*Bura

*Burası neresi “Çok kötü bir dönem! Korkunç günlerden geçiyoruz!” Bayat ve buruk, yalın, yadsınmaz bir cümle. Gün boyu kim bilir kaç kez işittiğim, bazen bir iç çekişle, bazen hararetle katıldığım, evirip çevirip kim bilir kaç kez yinelediğim, bayat ve buruk, yenip yutulmayan, kılçık gibi takılı ..
Devamını Oku


Ayların en zalimi

(30 M

(30 Mayıs, Evrensel)  Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı ve abluka 76. gününde... YPS’nin silahlı güçlerini çektiğini açıklamasının ardından bombalama ve operasyon şiddetlenerek devam ediyor, tank ve top ateşinin yoğunluğu artıyor. Mahallelerden tahliye edilen 42 kişiden 24’ü tutuklanırken, pek ço..
Devamını Oku


Öteki Gündem

Salı

Salı günü yayımlanan, ‘dayanışma nöbeti’ yazımda (“Yetmiş beş, yetmiş altı”) Özgür Gündem gazetesinin çeyrek asırlık baskı ve direniş hikayesini satır başlarıyla özetlemeyi denedim. (Doğaçlamayı oldum olası beceremem, hedeflediğimden daha dağınık, yarıda kesilmiş izlenimi uyandıran bir yazı çıkarabi..
Devamını Oku


Yetmiş beş, yetmiş altı

Teker

Teker teker saydım ölüleri... İlk kez bugün. Altı yıl önce, çok sıcak bir temmuz günü gelmiştim “Özgür Gündem’’e, gözden uzak bir cezaevinde yirmili yaşlarda bir KCK tutuklusu adliler koğuşunda yanarak can vermişti. Onu yazmak istiyordum. Hayatını ve ölümünü, gençliğini... El birliğiyle çakılmış, in..
Devamını Oku


El yakmadan...

“El y

“El yakmadan yazılmaz.” Okuduğum, benimsediğim, bir alın yazısı gibi üstlendiğim edebi bir cümle... Zaman zaman, hatta çoğu zaman, ben unutsam da, çok eskiden yanmış, izlerini derinlere saklamış ellerimin yeniden, yeniden kurduğu cümle...  Ama kimi hayatlar için, bu iki korkunç sözcüğün, yanman..
Devamını Oku


Bir delinin tarih okumaları

Nasıl

Nasıl demeli, ‘paradigma’ yalın ve açıktı o zamanlar, herkesçe kabul edildiğinden gerçeğe tıpatıp uyuyordu. Tarihçilerin başlangıcı üzerine fikir birliğine varamadıkları o ‘homojen’ çağda (80’ler sonu, 90’lar) söz gelimi ‘Kürt meselesi’ yoktu, çünkü henüz ‘Kürt’ yoktu. Dilleri dönmediği için Türkçey..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür