• Ahmet  SONER

    Ahmet SONER

Sinemada bir asır

K&

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Antalya Belediyesi’nin yayımladığı 422 sayfalık büyük boy bir kitap, “Türk Sineması’nın 100. Yılına Armağan” olarak geçtiğimiz ay Altın Portakal Film Festivali’nde dağıtıldı. Sinema ile ilgili akademisyen..
Devamını Oku


Garipler

So

Sonradan “Birinci Yeni” adıyla anılan, Orhan Veli, Oktay Rifat ve Melih Cevdet’in başlattıkları “Garip Şiir Akımı” yazın çevrelerince bilinmektedir. Orhan Veli, “Garip” adlı şiir kitabını yayımladığı 1941 yılında 26 yaşındadır. Dokuz yıl sonra haya..
Devamını Oku


Bitti bitti bitmedi

Bu

Bu başlık, Vedat Türkali’nin sekizinci romanının adı. Yazarın öbür romanlarına kıyasla kısa bir roman bu, topu topu 180 sayfa bile değil. 1267 sayfalı Güven ile kıyaslamak mümkün mü? Romanın başındaki ithaf şöyle: “Mahalle, ilkokul, ün..
Devamını Oku


Otuz yıl önce

19

1980’li yıllarda yazdığım film öyküleri ile senaryolara otuz yıl sonra bir göz attım. “Çıkmaz” adlı senaryo ilgimi çekti. Senaryonun son sayfasında “6 Ekim 1983 - 9 Ocak 1984” tarihlerini görünce tam üç ayda yazıldığ..
Devamını Oku


Paris’ten Pera’ya

Ru

Rum sinemacılar üzerine bir kitap yayımlandı birkaç ay önce. Kitabın yazarları Yorgo ve Sula Bozis çifti. 2006 yılında Yorgo’nun ölümünden sonra eşi Sula, kitabın ikinci yarısını tamamlar. “Can Dostlar, Onat Kutlar, Atıf Yılmaz ve Yılmaz Gün..
Devamını Oku


Festivalden dört film

51

51’inci Uluslar arası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin son iki gününe yetişebildim bu yıl ve ancak dört film izleyebildim. İlki okuduğum bir romandan uyarlanmıştı. Yönetmen Aydın Sayman, “İçimdeki İnsan” adlı filmi için diyor ki: ..
Devamını Oku


İki ölüm

Ge

Geçtiğimiz pazar sabahı gazeteyi elime aldığımda ilk gördüğüm, "Edebiyat Dünyasında İki Büyük Kayıp" haberi oldu. Fotoğrafları bana yabancı değildi, tanıdıktı. Talip Apaydın 88, Metin Demirtaş 76 yaşındaydı. İkisini de tanıyordum. 1970 yılında Antaly..
Devamını Oku


General uçtu

Bi

Bir şiir ve beş öykü kitabından tanıdığımız Mehmet Zaman Saçlıoğlu’nun ilk romanı “General Uçtu”, bu yılın ilk aylarında yayımlandı. 1955’te Bursa’da doğan yazar, Yunus Nadi, Sait Faik ve Haldun Taner öykü ödülleriyle ü..
Devamını Oku


Eylül etkinlikleri

He

Her yılın eylül ayında arayıp soranlar artıyor. Nedeni Yılmaz Güney... Aramızdan ayrıldığı son otuz yılda, yurtiçinde ve yurtdışında en azından yüze yakın etkinliğe katıldım, Yılmaz Güney’i anlattım. Bu etkinliklerin panel, konferans, açık oturum, televizyo..
Devamını Oku


Mahalle kitapçıları

19

1970’li yıllara kadar her mahallede bir kitapçı vardı. Yeni çıkan kitaplar olmazdı oralarda, okunmuş kitapları toplayıp kiraya verir ya da ucuza satarlardı. Mecidiyeköy’de oturduğumuz evin sokağının köşebaşındaydı bizim mahallenin kitapçısı. Adı Altan&rs..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür