• İnci HEKİMOĞLU

    İnci HEKİMOĞLU

Gergedanların vicdanı

Me

Mehmet Ağar 5 yıla mahkum olmuş. Kararın gerekçesi “Suç işlemek için teşekkül oluşturmak.” Cezası bu kadar... Mahkeme, sadece bir kez o salona gelen Ağar’ın cezasını “duruşma boyunca gösterdiği iyi halden” indirmiş. İnanabiliyor musunuz..
Devamını Oku


Savaş, kadın ve yeni milisler

Zo

Zorunluluktan ara verdiğim sürenin bir bölümünde hiçbir haber izlemedim, hatta gazete okumadım. Tekrar eski rutinime geri dönüp de televizyonun karşısına oturduğumda ise, kendimi 90’ların ortasında buldum. Haber spikerlerinin çok özel jest ve..
Devamını Oku


Devletin gerisindeki AKP

Sa

Sanki Meclis, Erdoğan’ın babasının malı. Kim gelecek, kim gelmeyecek, niye gelecek, niye gelmeyecek, hepsinin hesabını sormak ona düşmüş. Sanki “millet”in tamamını bir kişi temsil ediyor; o da Erdoğan. Hatta Meclisi bile tek başına o temsil ediyor. Hızını alamadı, başk..
Devamını Oku


Tayyibist statükonun hokkabazları

&C

Çok sıkıcı, bıktırıcı, yıldırıcı bir ülkede yaşıyoruz. Sistem hep aynı, öykü hep aynı, adaletsizlik hep aynı, 'kötü adam' hep aynı. Türk filmi gibi! Jön, önce kurtarıcıdır, genç kızı başka kötülerden kurtarır ama asıl hedefi 'te..
Devamını Oku


O otoriter sesi kadınlar kısacak!

&q

"Hanım" lafını ısrarla 'kadın'ın yerine kullanmalarının bir anlamı var elbet. Hanımlık, her koşulda itaat etmenin karşılığı gibidir. "Hanımlar", sessiz, konuşunca bile sesi zor duyulan, evinin koltuğundan otobüs sırasına kadar her yerde az yer kaplayan, başta kocası ..
Devamını Oku


‘Usta’nın 28 Şubat’ında kritik adım: Madımak

Bu

Bu süreç, kayıtlara “AKP imzalı 28 Şubat” olarak geçecek. Bugün özür dilenenler, yarın özür dileyecek. Hiç kuşkunuz olmasın. Açın bakın 90’ların gazete manşetlerine, köşe yazılarına, sahte ifadelere, sahte tutanaklar..
Devamını Oku


Nusaybinli Zehra ile Etiler'deki Ayten

İk

İki yılı geçti, KCK operasyonları başlayalı. Ama bitmedi. Her gün onlarca, bazen yüzlerce kişi alınmaya devam ediyor. Ellerine kelepçe vurup, sıra sıra dizerek medyaya servis edenler artık haber olmasını istemediklerinden haber değeri taşımıyor, hiçbirinde! &Cc..
Devamını Oku


Sürgünde 147. yıl ve çağrımız

21

21 Mayıs 1864, bilinen en eski insanlık suçunun tarihidir. Temsil Edilmeyen Uluslar ve Halklar Örgütü (UNPO), 1997 yılında kayıtlara bu suçu şöyle geçirmiştir: "19. yüzyılda "Çerkes Halkına soykırım yapıldığının tescil edilmesi" ..
Devamını Oku


Kafa tokuşturanlar ülkesi

Ha

Hayatı otobüslerde, (özellikle son altı aydır) hastanelerde, mahallelerde, sokaklarda geçen biriyim. Yani hiç de öyle 'steril' bir yaşamım yok. Dolayısıyla gördüklerim sizin de çevrenizde gördüklerinizden farklı değil. Artık bir 'kafa tokuşt..
Devamını Oku


Asıl çılgınlık ‘Kanal Diyarbakır’

Şu

Şu çılgın Türkler, yıllarca bizi resmi tarih yalanlarıyla uyutmuşlardı. Şimdi de en azından önümüzdeki 5 yıl içinde fizibilitesi bile tamamlanamayacak bir illüzyonla seçimlerde depar yapmayı umuyorlar. Bir kamuoyu araştırmasında Erdoğan’ı &ldquo..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür