• Ali H. YERKAN

    Ali H. YERKAN

Kapitalizm fiyatlandırmaktır

De

Demokrasi bir kopuş sistemidir, uygarlıktan kopuş sistemidir, bunu unutmamak lazım. Uygarlık sisteminden kopuş, kaçış, dışına çıkıştır. Böyle bir değerlendirme bizi demokrasiyi daha sağlıklı tanımlama, onu daha iyi kurmaya ve korumaya götürür. Siz sistemi yıkmada..
Devamını Oku


Soykırım kurbanlarını doğru anmak

Al

Alevi inancında Kerbela vakasının önemli bir yeri vardır. Aleviler her yıl Muharrem ayında Kerbela şehitleri için yas tutarlar. Katliamın üzerinden çok uzun yıllar geçse de, bu gelenek hâlâ hükmünü icra etmeyi sürdürüyor. Ke..
Devamını Oku


Kürt ve kadın olmak

BD

BDP-HDP heyetinin şimdiye kadar ortalama bir aylık arayla gerçekleştirdiği İmralı ziyareti bu kez epeyce gecikti. AKP Hükümeti heyetin öngörülen tarihte İmralı’ya gitmesine izin vermedi. Daha önce açıklanan görüşme tarihini bir hafta ert..
Devamını Oku


‘Û-UL EMR’ Mİ, FAŞİST DİKTATÖR MÜ?

Ge

Genelde İslamiyet’te, özelde de Osmanlı iktidar sisteminde tepedeki yönetici ‘Ûl-ul Emr’ olarak kabul edilir, yani Emrin Sahibi’dir. Sünni İslam’da peygamber ve halifeler, Şialık’ta ise peygamber ve imamlar ‘Ûl-ul Emr’ say..
Devamını Oku


Babasının İZİNDE

AK

AKP Ceylanpınar’da eski bir JİTEM mensubunu göreve getirdi. Ceylanpınar’da başkanlık koltuğuna oturtulan bu zatın babası, 6 Mayıs 1996’da Şam’da Önder Abdullah Öcalan’ı imha etmeye yönelik bombalı saldırıda etkin rol üstlenmişti   ..
Devamını Oku


Yerel Yönetim Seçimleri ve Dersim

Ye

Yerel yönetim seçimlerini geride bıraktık. Kürdistan’da seçimler son derece eşitsiz koşullarda gerçekleşti. BDP seçimlere en eşitsiz koşullarda giren partilerden biri oldu. Siyasi soykırım operasyonları eşitsizliğe yol açan en önemli unsurdu..
Devamını Oku


Kültürel soykırımın yeni milisleri

19

1937-38’de Dersim’e düzenlenen Sel Harekatı’nda halkımıza yaşatılan insanlık dışı vahşette iç ihanetin rolünün yeterince bilince çıkarılmadığı kesindir. İç ihanet olmasaydı belki de onca masum insan katledilmezdi. Bu dönemin hain tipinin ..
Devamını Oku


Barış ya da savaş seçimi

Ye

Yerel yönetim seçimlerine yalnızca on yedi gün kaldı. Çoktan seçim sürecine girilmiş olması gerekirken, ülkemizde bir seçim atmosferinden söz etmek pek gerçekçi görünmüyor. Bir kere seçim sürecine girmek..
Devamını Oku


Hırsızı cesaretlendirmeyelim

Ki

Kirmanckî yayımlanan Ma dergisinde Dersim’de geçen anlamlı bir hikaye okudum. 18 yaşında bir genç olan İdare İbrahim Çemişgezek’e gider. Pazar yerinde bir horozun dolaştığını görür, aniden üzerine atlayıp yakalar ve kaçar. Kasabanın gen..
Devamını Oku


‘Havlama Sanatı’ ve ‘Aydınlık’ Gazetesi

Yıllar önce bir İngiliz politikacı “İyi bir köpeğiniz varsa kendiniz havlamayın’’ demiş, ardından “Ben böyle yapıyorum” diye eklemişti. Bu adamın bu sözden çıkardığı dersi paylaşmak istediği güçler elbette üst toplum politi..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür