• Ahmed PELDA

    Ahmed PELDA

Özgür Gündem Gazetesi/Akademisi/Mantalitesi

Özgür

Özgür Gündem Gazetesi aynen şu an olduğu gibi, hızla değiştirilen gündemlere, manüplasyonlara, aldatmalara, kandırmalara, hiddete, şiddete, öfkeye, nefrete set oldu. Haberleriyle, fikriyatıyla, takipçiliğiyle okuyucularının gerçek gündemde kalmasında ısrar etti. Aynı zamanda okuyucular, çalışanlar, ..
Devamını Oku


Türkiye siyasetinin çatışan fay hatları

Türki

Türkiye’de 4 ana siyasi güç oluştu ve artık bunlar birbirinden tamamen ayrılmış durumda. Gelecekte bazen çatışma, bazen ittifak ve uzlaşmalar olsa da esas olarak birbirinden ayrı güçler biçiminde yollarına devam edeceklerdir. Türkiye bütünlüğü içinde kalmaları ancak demokrasi ile mümkün. Bunlarda..
Devamını Oku


Kardeş Aile Kampanyası’na destek lazım

Med N

Med Nuçe’de büyük bir heyecan vardı. Çalışanlar daha önce gerçekleştirdikleri “Kardeş Aile Kampanyası’na” bir yenisini ekleyeceklerdi. Bu kez hedef Nusaybin’di. Amaç olabildiğince daha çok kesime ulaşmak, daha çok yardım ve destek toplamaktı. Bu kampanyaların güzel bir örnek teşkil ettiğine inanı..
Devamını Oku


İslam Devrimi’nin hırsızları

İslam

İslam adına, günümüzde, siyaset yapanlara bir bakar mısınız Allah aşkına? Arabistan’da Kral Salman, Ürdün’de Kral Abdullah, İran’da Hamaney ve Ruhani, Mısır’da Sisi ve Mursi, Türkiye’de Erdoğan ve Gülen, Sudan’da El-Beşir, Pakistan’da Nawaz Şerif, Suriye ve Irak’ta El-Bağdadi ve Esad, Afganistan’da ..
Devamını Oku


Ekonomik kriz korkusu

Erdoğ

Erdoğan’ı en çok kaygılandıran, adeta titreten sorun aslında ekonomidir. Şu an meydanlarda onun için nöbet tutunlar, gecesini gündüzünü ona adamış olanlar, ekonomik kriz halinde, aynı şekilde Erdoğan’ın gitmesi için de benzer eylemler yapabilirler. Bu yüzden bütün konuşmalarında ekonomiye özel bi..
Devamını Oku


Bir Kürdün gözüyle: Darbeci ve karşı darbeci

Darbe

Darbeci ve karşı darbecilerin Bakur’da el ele verip, bizi katlettiklerini biliyoruz. Aynı zamanda DAİŞ, El Nusra, Ahraru Şam vb örgütler eliyle Rojava’da bize karşı savaştıklarını, bizi katlettiklerini de biliyoruz. Darbecilerin ve karşı darbecilerin birbirleriyle çatışırken dahi nefretlerini üze..
Devamını Oku


Ekonomide de üçüncü yol gerekli

Bugün

Bugünlerde Suriye ekonomisi üzerine okumalar yapıyorum. Daha önce yaptığım Sovyet okumalarını tekrar hafızamda canlandırdı. Bu cephede devletin ekonomideki rolüne her defasında lanet getirdim. Fetişleştirilen bir merkezi devlet, tepede tek parti, tek lider ve katı hiyerarşiye sahip bürokratlar halk ..
Devamını Oku


Derin devletin Kürt ufku

Erdoğ

Erdoğan, İsrail ve Rusya’nın önünde diz çöktü. Bazıları Türkiye’nin AB ve ABD karşıtı bir cepheye geçtiğini yeni bir ittifaka dâhil olduğunu düşündüler. Kesinlikle değil. Çünkü Türkiye geri adım atmıştır, bu ülkelere karşı politikalarında kaybetmiş ve özür dilemiştir. Yeni bir pazarlık yoktur, var o..
Devamını Oku


Turizmi boykot kampanyasına katılalım

Rusya

Rusya ve Avrupa’da devlet yönetimlerinin güvenlik riskine dair uyarıları nedeniyle Türk turizminin ciddi bir kriz içinde olduğu biliniyor. Ancak Türk devletinin Kürdistan’da yürüttüğü barbarca savaşı protesto etmek, bunların vahşet değirmenine su taşımamak için birçok ülkede sivil toplum hareketleri..
Devamını Oku


Demokratik örgütlü ekonomi

Ekono

Ekonominin demokratik ve örgütlü olmaya acil ihtiyacı var. Kapitalist ekonomi demokratik bir sistem, kesinlikle, değil. Tamamen tekellere dayalı bir yapı üzerine kurulmuştur. Finans dünyasında, üretimde, hizmetlerde hep böyledir. Daha önce ulusal tekeller, şimdi global tekeller hakim. Bunların kazan..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür