• Ayşe BATUMLU

    Ayşe BATUMLU

Demokrasi istediğinize nasıl inanacağız?

Daha

Daha çok tartışılacak, 21. yüzyılda, üçüncü dünya ülkeleri düzeyinde bir darbe girişimine neden ve nasıl sahne oldu bu ülke. Üstelik halk ve parlamentodaki siyasi partilerin tamamı darbeye karşıyken! Bu karşıtlık elbette mutluluk verici de, iktidar ve HDP dışındaki muhalefetin, neyden yana oldukl..
Devamını Oku


Hepiniz oradasınız!

Temiz

Temiz sayfa açacaklarmış! Güldürmeyin diyeceğim ama gülmeye mecalimiz yok. Nasıl açacaksınız o temiz sayfayı? Biz sizi biliriz. Birbirinizin arkasından ne kadar atıp tutsanız, birbirinizi ne kadar ‘demokrat olmamakla’ suçlasanız da, söz konusu olan Kürt halkının bireysel ya da kollektif hakları o..
Devamını Oku


O bir tuğla kuracak özgür geleceği!

Darbe

Darbeye lanet olsun elbet. Ama, 16 Temmuz’dan itibaren de güllük gülistanlık bir demokrasi bahçesine uyanmadık demiştik! AKP’li bir belediye başkanının itiraf gibi cümlesinde söylendiği gibi “darbeye karşı darbe” yapmışlardı. Dolayısıyla buradan demokrasi çıkabilmesinin tek yolu; sadece kendi refah ..
Devamını Oku


Biz yine yola devam!

Elbet

Elbette darbeye karşıyız. Hukukun ayaklar altına alındığı; korkunç işkenceler ve cinayetler zincirine dönüşen, katillerin cezasız kaldığı hatta cumhurbaşkanı yapıldığı darbelere karşı olunacak tabii. Bizler bunu en iyi bilenleriz. Fakat hukuk sadece askeri darbelerle alınmaz ayaklar altına. Bunu da ..
Devamını Oku


Düşmanlıktan vazgeçmeye içeriden başla!

AKP s

AKP siyaset akademisinde konuşan Başbakan, “Dış politikada düşmanlıklar asla daimi olmaz” demiş. Öcalan’ın yıllar önce dile getirdiği bir öneridir siyaset akademileri. Aslında siyasetin toplumsallaşmasını, halkın yönetimlerde söz sahibi olmasını ve örgütlenme bilincini aşılamak içindir. AKP de haklı..
Devamını Oku


Despotizme en ağır darbeyi Demokrasi Cephesi indirebilir!

Gazet

Gazetemiz üzerinde en çarpıcı ve somut biçimini alan ve mevcut siyasi iktidarın tüm ülkede giderek dozunu artırdığı despotik yönetim anlayışı karşısında sessiz kalınamayacağı aşikar! Nitekim işi, şiddetin dozunu artırıp Saray mahkemelerinde nöbetçi yayın yönetmenlerini tutuklatmaya kadar vardırın..
Devamını Oku


Sonun başlangıcı

“Bir

“Bir çiçek büyütmüşüz, saksıya sığmaz! Ne sevmekten korkmak ne zulümden korkmak bize yakışmaz!” (Hüsnü Arkan) Tüm dünya tarihinin en karanlık günlerinde yapılan ve bugün lanetlenen ne varsa, bir bir oluyor burada. Daha 20 bin faili meçhulün sorumluları hesap vermeden, dehşet uyandırıcı bir t..
Devamını Oku


Namlunun ve muktedirin ilk hedefi: Kadınlar ve çocuklar!

“Kadı

“Kadın da olsa çocuk da olsa gereği yapılacaktır” demişti. Bu sözü çokça hatırlatmamızın sebebi, bugün yaşadıklarımızın şifrelerinin o sözlerde gizli olması; direnen kadınlara ve direnen coğrafyanın çocuklarına karşı, süren savaştan daha derin, daha özel bir savaş açılmış olmasıdır. O günden b..
Devamını Oku


‘Reis gereği yapıldı!’

Ülken

Ülkenin bir bölümünde yaşanan ve Kürtlere yönelik olduğu için ülkenin kalan bölümünde sessizce izlenen kıyamet sırasında; JÖH-PÖH elemanları tarafından duvarların yıkılmadan kalmayı başarmış kısımlarına yazılan yazılardan biri bu. Epeydir rastlıyoruz bu yazılara aslında ama, Selma Irmak’ın dün yaptı..
Devamını Oku


Acıyı Bal, Direnişi Dil Eyleyenlerle; Dayanışmaya Değil, Birlikte Mücadeleye Geldim!

Kısa

Kısa sayılmayacak bir süredir Özgür Gündem Ailesi’nin bir parçası olmanın onurunu taşıyorken, bir günlüğüne de olsa, ‘Yayın Yönetmeni’ olabilme fırsatını değerlendirmemem elbette düşünülemezdi. Bunu, bir dayanışmadan ziyade; içinde yer aldığım, özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinde, kaçını..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür