• Hüda KAYA

    Hüda KAYA

Söz bitmiyor ama...

&O

Özellikle yolculuklarım sıklaştığında yazılarıma yetişememe veya yolculuk şartlarında yazma ortamı sıkıntısıyla yazmak isteyip de yazamadığım pek çok konuyu kaçırmış oluyorum. Gündemler öyle hızlı akıyor ki birini yazma fırsatı kollarken onlarcası daha gelip geç..
Devamını Oku


Ortadoğu demokratik gençlik buluşması

DT

DTK ve HDK gençliğinin büyük emekleriyle başlayan 1. Ortadoğu Gençlik Konferansına davet edilmemle, gelecekte bölgeyi şekillendirebilecek bir gençlik† potansiyeli ile buluşma, tanışma imkanım da oldu. Yoğunluktan dolayı ancak ilk gün katılabildiğim ..
Devamını Oku


Fuat Avni bir Erdoğan projesidir

S&

Sürekli bir gerilim, komplo, darbe korkusu ile halkımız, paranoyak bir saplantı haline getirilerek kontrol altında tutulmaya devam ediliyor. Tarihte eşine ender rastlanılan bir strateji ile halklar üzerinde son derece başarılı bir algı ve gündem yönetimi yapılıyor. AK Parti ar..
Devamını Oku


Kadın ve nefret katliamına HAYIR!

Am

Amerika’da ABD’nin Kuzey Karolina Eyaleti’nde aynı aileden 3 Müslüman genç öğrenci gerçek bir nefret ve İslamifobya sebebiyle katledildiler. Deah Barakat 23 yaşında, eşi Yusor Muhammed Ebu Talha ile altı haftalık evliler ve Kuzey Karolina Üniver..
Devamını Oku


İslam ve barış bir iradedir

B&

Bölgemizde devam eden dinci şiddet ile birlikte, Afrika ülkelerindeki uzantılarının da gerçekleştirdikleri vahşet, halkların nezdinde ‘Bu İslam mı?’ sorusunu sorduruyorken, ardından Avrupa’nın göbeğinde meydana gelen Charlie Hebdo saldırısı bu sorgulamanın ..
Devamını Oku


DİK Kadın Meclisi’ne doğru

DİK yaklaşık bir buçuk yıldır kongresini gerçekleştirmesinin öncesinde ve sonrasında, yurt içi ve dışında onlarca panel ile halklarla buluştu. Sadece panellerle kalınmadı elbette. İçlerinde Kürt Mele ve hocalarımızın da olduğu kalabalık gruplar Kobani nö..
Devamını Oku


Barışı, ancak özgürlükler besler

20

2015 yılına girmemizle beraber barış süreci ister istemez konjoktürel ve psikolojik yeni bir evreye girmiştir. Bununla birlikte o denli de sorumluklar, hassasiyetler ve beklentiler azami ölçülerde doğal olarak artmıştır. Ülkemiz kuruluşundan bu yana maale..
Devamını Oku


İstenmeyen Çocuklar

&l

“Beni bombalar değil. Bu sessizlik öldürür” Roboski vahşetinin üstünden 3 yıl geçmesine rağmen, Ankara’nın karanlık dehlizlerinde katliam hala aydınlatılmayı bekliyor. Vicdanlarda ise dalga dalga yankısını bulmaya devam ediyor Roboski. E..
Devamını Oku


‘Ana’ya saygı, ‘ana-dili’ ne saygıdır

&l

“Kadınlar bizim için özeldir”, “Kadınlarımız bizim baş tacımızdır” “Cennet anaların ayakları altındadır” “Anaların ayaklarının altı öpülür” Bu söylemleri, dini referanslar ile dillerinden düşürmeye..
Devamını Oku


Fıtratı ve eşitliği fiziksel güce indirgemek

25

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Dayanışma Günü münasebeti ile farklı pek çok konuyu tartışabilme gündemleri oluştu. Bunların en tepki toplayanı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşma oldu. Anneleri ayrıştırmak ‘Bizim dinimiz kadına bir makam ve..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür