• Ali ÇAKMAK

    Ali ÇAKMAK

Ciğerdeki nem

Berab

Beraberinde getirdiği felaket rüzgârı biraz hafiflediğinde 12 Eylül’ün tahribatları daha kolay görünür olmuştu. Bütün toplumsal yapıyı yozlaştırmıştı ama en çok üç meslek grubunda, sosyalist harekete önemli bir kadro desteği veren üç alanda, öğretmenler, avukatlar ve hekimler arasında büyük bir aşın..
Devamını Oku


Korkma, kurtulamayacaksın!

Artık

Artık kimse Ataol Behramoğlu’na Kürtlerle ilgili bir soru sorma arzusu taşımıyordur herhalde. Beklediğinden daha yavan, daha yalınkat, daha kayıtsız bir cevapla karşılaşabileceğinden neredeyse emindir çünkü. 1990’lı yıllarda pek öyle sayılmazdı ama, genç bir gazeteci ona 1970’li yılların başlarının ..
Devamını Oku


Duygusal ekonomi

Hatır

Hatırlamak bir sis perdesinin ardında varlığını, hayatiyetini sürdürmekte olan bir olayın, sesin, görüntünün direnişini sürdürmesinin önüne geçememektir. Hatırlayan biziz elbette ama bazen, çok zaman, bize karşı da işler, devam eder sesler, fotoğraflar. En son bir yol ayrımında gördüğümüz o kadınla ..
Devamını Oku


Mutsuz filozof

Yerli

Yerli ve milli bir filozofumuz olsaydı, şu sıralar muhtemelen pek mutsuz olurdu. Filozof olduğuna göre kendini bilgiyle, akılla bir miktar ilişki kurmak zorunda hissederdi elbette. Ama bir yandan da yerli ve milli olmak zorundadır; milli olanla akılla ilgili olan çatıştığında onun tercihi daha başta..
Devamını Oku


Büyük Geri

Tarih

Tarihte sıçramak, düğümleri bir kılıç darbesiyle aşmak düşüncesi kadar ne heyecanlandırabilir ezilenleri? İktidar alınacak ve bütün egemenlik ilişkileri tekrar tesis edilemeyecek kadar darmadağın edilecektir. Hayali cihan değer bir düşünce bu ama ufku bir ergenin dünyası kadar sınırlı. Sıçramanın, b..
Devamını Oku


Lağım

Refah

Refaha ve konformizme batmış, aralarındaki gevşek ve tatlı uyum artık geçmişteki güçlü bağlarından iz taşımayan medeni şehirlilerin dünya nimetlerine susamış barbarlar tarafından yenileceğini söyleyen (isteyen?) İbn Haldun birkaç yıl önce bir araya gelen Berlusconi’yle Kaddafi’yi yan yana görseydi k..
Devamını Oku


Mukayese

Dünya

Dünyada olmak ister istemez bir yer, bize ait bir coğrafya, kendimizi içinde anlamlı bulduğumuz bir konum aramaktır. Mekânlar, insanlar, nesneler arasında bir yer işgal ederiz, orada kurduğumuz ilişkilerin bizi az-çok tamamladığına, bütün kıldığına inanırız. Ama bütünlüğün ayağımızın değdiği her top..
Devamını Oku


Kapıyı çalan yabancı

“Kriz

“Kriz”in aynı zamanda “fırsat” olduğunu bir ara sadece hırslı liberaller zevkle dillendiriyordu, şimdi ise her uyanık politikacının temel düsturu haline geldi. Kriz beraberinde fırsat da getiriyorsa, cazip bir fırsat için az çok yönetilebilen bir kriz çıkarmak hiç de akıldışı sayılmaz. Suriye’yi ist..
Devamını Oku


Gerçeklik batığı

İsviç

İsviçre Alpleri’ndeki küçük bir köyde, Quincy’de, kamera karşısında oturan ama onu tamamen unutmuş görünen John Berger’in vasıfları sıralanıyordu: “Eleştirmen, romancı, denemeci, ressam.” Söz ona geldiğinde, kendisiyle ilgili tek bir tanımı tercih edeceğini söyledi: “Hikaye anlatıcısı.” 15. !f İs..
Devamını Oku


Kasırgalar içindeki Toledo

Sözcü

Sözcükler birbirine değmeden havada uçuşan yapraklara benzemiyorlar, bir bağlamı hatırlatıyor ve yanlarında tarihin yükünü de taşıyorlar. Bundan bir yıl önce bir gazetenin sanat sayfasındaki “Toledo” başlığı yazının büyük ihtimalle El Greco’nun Toledo’suyla ilgili olacağını ima ederdi. Ama şimdi onu..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür