• Figen YÜKSEKDAĞ

    Figen YÜKSEKDAĞ

Kirli savaş ve barış yolu

Hi

Hitler’in propoganda bakanı Goebbels, “Bir yalanı bin kez tekrar ederseniz, artık inanılır” derken tarihteki bütün türevlerine önemli bir tüyo veriyordu. Giderek Neonazilerin bu siyasi yöntemi faşist, ırkçı, gerici, emperyalist ve burjuva ege..
Devamını Oku


Birleştirici önderlik zamanı

Sınırda, madende, Cemevi’nde ölümler, devlet katliamları...Son bir-iki haftanın genel özeti bu. Sınırda kendi yurdunda kaçak haline getirdiği bir kadını çocuklarının önünde katletti, bir çocuğu kör etti bu iktidar. Madende işçiyi kap..
Devamını Oku


Geçmişten geleceğe HDK-HDP

So

Son bir yıllık dönem hiçbir bakımdan sadece içerdiği gelişmelerden ibaret olmadı. Bugün güncel siyaset de sadece güncellikten, andan ibaret değil. Düzen saflarında olanlar ve düzen karşıtları, her güncel siyasi hamlesinde geleceğini kazanma ve g&uu..
Devamını Oku


Bitmeyen seçimler ve HDP

Bi

Bitmeyen bir siyasi krizin seçimleri de bitmiyor. 31 Mart’ın üzerinden geçen günler, Türkiye’de istikrarlı bir iktidar sorununu çözmediği gibi memleketin acil-temel sorunlarını da çözemeden, yeni kriz ögelerini içine kat..
Devamını Oku


Ya hep beraber ya da hiçbirimiz

Bu

Bundan 42 yıl önce Mahir Çayan ve siper yoldaşları, yaşatmakla ölmek arasında gidip gelecekleri bir yolculuğa çıkmıştı. Mahir ve dokuz devrimcinin ölümüyle sonuçlanan bu yolculuk, yeni bir yolun da başlangıcı oldu. Zira tarihte neyin gerçekte s..
Devamını Oku


Fırtına çiçekleri

Fırtına takvimi işliyor. Hem doğada hem siyasette... Mevsim bahara döndü ve toplumsal harekette, siyasette yaşananlar tıpkı bu mevsimin fırtınaları gibi. Bir yanda kırıp-döken, savuran fırtınalar, bir yanda bundan habersizmişçesine açan çiçekler. Ama doğ..
Devamını Oku


Sıfır

AK

AKP hükümeti ve Erdoğan, çalıntı paraları sıfırlayayım derken kendi sıfırlanıyor. Ee, keskin sirke küpüne, haram para yiyene zarar. Ayrıca sadece AKP değil, bu siyasi düzenin tamamı kendine de halka da zarar. Bugüne kadar egemen siyasi yapıyı oluşturan g&..
Devamını Oku


Yeni siyaset tarzı gelişirken

Bi

Bir siyaset tarzının temelleriyle birlikte çöküşüne tanık oluyoruz. Türkiye egemen devlet siyasetinin çöküşü bu. Kimileri bu kadar güçlü bir devlet yapısının ürettiği siyasetin çöküş ilanını erken bulabilir. &..
Devamını Oku


Devrim yapmak

Ba

Bazan susup konuşmak istemediğiniz zamanlar olur. Sadece hayatın ve devrimin, sözleri aşan anlamını düşünmek iyi gelir o zamanlarda. Ve nerede olursan ol, akışın içinde olmak... Basında MLKP savaşçısı Yasemin Güneş imzasıyla yayınlanan mektubu okuduğumda bun..
Devamını Oku


‘Ne olacak memleketin hali’ ve HDP

So

Sokakta bir belirsizlik ruh hali ve endişe hakim. Toplum gözlerinin önünde süren devler savaşını bazan taraf olarak, bazan savaşan tarafların ateşi altında kalarak ama çoğunlukla da endişe ve kararsızlıkla izliyor. Bu etkilere eşlik eden umutsuzluk ruh halini de unutmay..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür