• Ayşe BERKTAY

    Ayşe BERKTAY

Barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz

Sekse

Seksen kadın grubunun yukarıdaki başlıkta belirtilen çok temel birkaç sorun ekseninde başlattığı kampanya yeni kurumların ve bireylerin katılımıyla hızla büyüyor. “Savaş hiçbir çözüm getirmezken, her gün acıları büyütürken sorunların bombalarla değil müzakereyle çözülmesine, hakikatleri konuşmaya ve..
Devamını Oku


Onlara sözümüz yaşamak, direnmek ve özgürlük olsun...

"

"Adamlar böyle bir kültür yaratmak için boşuna en ulaşılmaz en ücra noktalardaki köylere ulaşmaya, öncelikle kadını ve kız çocuklarını kazanmaya çalışmadılar. Kazanılan kadın, onlar için kazanılan aile, kazanılan aşiret, kazanılan toplum demekti." Yukarıdaki cümleler neden öncelikle kad..
Devamını Oku


Gücümüzü, sözümüzü, mücadelemizi birleştirmenin zamanıdır...

Gücüm

Gücümüzü, sözümüzü, mücadelemizi birleştirmenin zamanıdır... Ortadoğu küresel ölçekte büyük bir paylaşım savaşının arenası haline gelmiş durumda. Bölge devletleri bu kaostan kendi sistem krizlerini aşarak, merkeziyetçi, cinsiyetçi, milliyetçi, doğa, insan ve emek düşmanı iktidarlarını tahkim eder..
Devamını Oku


Söyleşiden notlar...

İznin

İzninizle bugünkü yazı hakkımı Jinha’nın Ayşegül Devecioğlu ile yaptığı söyleşiden bir bölüme ayırmak istiyorum:  7 Haziran seçimlerinde birçok anti demokratik engele rağmen HDP iyi bir sonuç aldı. Fakat bunu kendine yediremeyen ve bu sonuçları katliamla, ölümle, savaşla kendi lehine çevirme..
Devamını Oku


Barışı savunmak ve kurmak

Yazma

Yazmakta zorlanıyor insan. Her saat, her gün yeni saldırı, yeni ölüm haberleriyle sarsılıyoruz. Ölüm, saldırı ve bombalama haberleri birbirinin peşi sıra geliyor. Kuşatılan kentler, kaymakamların sokağa çıkma yasağı ilan ettiği mahalleler, abluka altına alınan meydanlar, semtler... Kesilen elektr..
Devamını Oku


Her alanda demokratik özyönetim

“Bizi

“Bizim neye ihtiyacımız var?” sorusu, herkes için yaşamsal bir soru. Hem kişisel hem toplumsal düzeyde hedefler, atılacak adımlar, yönler kararlaştırılırken bu soruya verilen yanıtın belirleyici bir rol oynadığı açıktır. Bir diğer önemli soru da ihtiyacımız olduğuna karar verdiğimiz şeyi nasıl gerçe..
Devamını Oku


Tekrar ve tekrar özgürlük!

Kadın

Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerin hepsinin öne sürdüğü bahane en genel hatlarıyla “itaat etmedikleri için”dir. Kadınları ya kendilerine ya da aile veya toplumun kabulü olduğu iddia edilen bir takım kurallara itaat etmedikleri, söz dinlemedikleri için “cezalandırırlar”, fiziksel ve psikolojik şid..
Devamını Oku


1 KASIM DÜNYA KOBANÊ GÜNÜ

K

Kobanê direnişi, içimizi; özgücümüze, hep birlikte ne amansız engelleri aşıp, yaşanası gelecekleri ilmek ilmek nasıl kurabileceğimize dair inançla ve umutla dolduran bir topyekün mücadeledir. Tüm dünyayı sarsıp “modern zamanlar”ın her kanaldan yüceltilen kâr, çıkar, bireycilik/bireysellik tanrıl..
Devamını Oku


Barış, adalet, özgürlük irademize sahip çıkmak

On yı

On yıllar sonra anlatılacak, dönüp neler olmuş, nasıl olmuş diye bakılacak bir dönemden geçiyoruz. Bu günler, haftalar ve aylarda yaptıklarımız ve yapmadıklarımız, tercihlerimiz kişi, çevre, toplum olarak geleceğimizi belirliyor. Her zaman belirler zaten ama şimdilerde çok daha keskin ve hızlı bir ş..
Devamını Oku


Hakikatlerimiz sloganlara sığmaz

Çok k

Çok kısa aralıklarla tekrar tekrar seçim ortamlarına maruz kalmak insanı yaşamın ve toplumun gerçeğinden koparma tehlikesini içinde barındıran çok sevimsiz bir durum. Hayat sloganlar, afişlere sığdırılmış sözler etrafında dönmeye başlamış gibi oluveriyor. Hayatın gerçekliğine denk düşmeyen atışma ve..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür