• Alp  ALTINÖRS

    Alp ALTINÖRS

Kürd’e ‘muhtar bile olamaz’ yasası

AKP t

AKP tarafından Meclis’e getirilen “Belediyelere Kayyum” yasası bir darbe yasasıdır. Bu yasa seçilmiş belediye başkanlarının İçişleri Bakanı tarafından “terör” gerekçesiyle görevden alındığı durumda, yerlerine yenilerini atama yetkisini İçişleri Bakanı’na veriyor. Şu anda bu yetki belediye meclisi..
Devamını Oku


Yenikapı töreni

15 Te

15 Temmuz darbesinin üzerinden bir aya yakın zaman geçti. Yarattığı ağır deprem ve ülkeyi soktuğu türbülans henüz son bulmuş değil. Darbenin ardından, ilkin, hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu sanan Erdoğan, kısa süre sonra darbeden zayıflayarak çıktığını anladı. Uluslararası ortam hala hiç de dos..
Devamını Oku


OHAL rejimi

Türki

Türkiye, 15 Temmuz askeri faşist darbe girişiminin akamete uğramasının ardından, 20 Temmuz’dan itibaren bir Olağanüstü Hal rejimiyle yönetilmektedir. Bu ne 1980’lerde ve 90’larda tanıdığımız “bölgesel OHAL”le aynı şeydir, ne sadece 15 Temmuz darbecilerine uygulanacak bir sınırlı zordur, ne de geçici..
Devamını Oku


Darbeler sarmalından çıkış

Göz g

Göz göre göre gelen bir darbeydi. Bu köşede, daha 15 Mart’ta, tamamen açık kaynaklardan yararlanarak, Amerikancı bir darbe hazırlığına işaret etmiştik. Mısır senaryosu Türkiye’de yürürlüğe konmak istendi. Mısır’da Amerikancı darbenin taktiği; önce nefret edilen diktatörü devirmek, sonra, bütün halk ..
Devamını Oku


Darbe içinde darbe

15 Te

15 Temmuz gecesi Türkiye’de askeri faşist darbe girişimi yaşandı. Darbecilerin amaçları; “Yurtta Sulh Konseyi” adlı bir cunta ile yönetimi ellerine almak, Erdoğan’ı hapsetmek, TBMM ve siyasi partileri feshetmek, milletvekillerini tutuklamak, belediyelere asker başkanlar atamak, Kürt halkına yönelik ..
Devamını Oku


Osmanlı hayallerinin sonu

Hayal

Hayalleri, “Arap Baharı” dalgasının üzerinde yükselip “Büyük Ortadoğu’nun” emperyal hakimi olmaktı. Gerçekleri, yakılıp yıkılmış ilçelere bayrak asmayı “zafer” saymak oldu. Hayalleri, Mısır’ı himaye altına almak, bir tür Hidivliğe dönüştürmekti. Gerçekleri darbe yönetimini tanımak, Esma’yı unutma..
Devamını Oku


Mavi Marmara katliam olmaktan çıktı mı?

Atina

Atina’da Resistance (Direniş) Festivali’nde Filistinli kadın önder Leyla Halid’le birlikteyiz. Leyla Halid Filistin halkının sesini dünyaya ilk duyuranlardan. Uçak kaçırma eylemleriyle halkının yaşadığı zulmü dünyaya anlattı. O günden bu yana hiç yılmadan Filistin halkının kurtuluş mücadelesinde yer..
Devamını Oku


Yeni bir Gezi?

Danış

Danıştay’ın “AVM Kışlası” projesini onaylamasının ardından Erdoğan’dan beklenen çıkış geldi: “Gezi Parkı’na o tarihi eseri (!) yapacağız”. Erdoğan Gezi günlerinde ayağa kalkan milyonların karşısında geri adım atarken “mahkeme kararını bekleyeceğiz” demişti. Şimdi mahkeme kararı lehine çıktı. Dahası,..
Devamını Oku


Suruç için adalet, herkes için adalet

Hani

Hani şair demiş ya “Yok başka bir cehennem/Yaşıyorsunuz işte” diye... Bir yıldır içinde yaşadığımız cehennemin kapıları da Suruç’ta açıldı. Türkiye tarihinin o güne kadar gördüğü en vahşi kitle katliamının ardından birkaç gün içinde kendimizi ağır bir savaş ortamında bulduk. 20 Temmuz 2015’te, Su..
Devamını Oku


Rüzgar dönüyor

4-5 H

4-5 Haziran hafta sonu, HDP’nin “Demokratik Siyaset Buluşmaları”nın 4 ilde mitingler biçiminde sürdürüleceği bir dönemeçti. Adana, Diyarbakır, İzmir mitingleri valilikler tarafından yasaklandı. İstanbul’da polis miting sonrasında gözaltı terörü uyguladı. Bunlara rağmen, halk kitlelerinin HDP’yi sahi..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür