• İlham  BAKIR

    İlham BAKIR

Hikayenin destanlar çağı yeniden başlıyor

Kapit

Kapitalizm öncesi çağın toplumsal düzen kurucu hikayelerinin karakterleri özellikle devletçi uygarlık öncesi toplumlara ait destan karakterlerin bütün şekillenişleri, toplumsal yararlılık ve toplum için kendini feda etme rolleri üzerinden kurgulanır. Toplumun tüm ahlaki ve politik ölçülerinin toplam..
Devamını Oku


Çarşiya Şewitî’ye sahip çıkmak

Bir k

Bir kültürün yok edilmesi, beyaz soykırım denen kültürel soykırımın gerçekleşmesi o kültüre ait bütün maddi ve manevi kültürel birikimin yok edilmesiyle mümkün olabilir. Ancak bazı kültürel kapasite ve birikimler kültürün saçayaklarını oluştururlar ki bu saç ayaklarından biri veya bütünü yok edildiğ..
Devamını Oku


Bir kentin parkları nasıl kurulmalı

Bir e

Bir evin, bir köyün, bir mahallenin, bir sokağın, bir caddenin, bir parkın, bir kentin nasıl düzenlendiği, nasıl inşa edildiği son derece ideolojik bir meseledir. Bütün bu mesken tutma, yerleşme, yerleşim planı meselesi yaşamın kim için, hangi ilişki biçimi üzerinde şekillendiği ile çok yakından ili..
Devamını Oku


ETİK VE ESTETİK

Moder

Modernizmin bir düşünce sistemi olarak kurumsallaşmasında en büyük rolün sahibi olan Alman felsefeci İmmanuel Kant sanat, estetik ve güzelliği tartışırken “güzelin amacı, amaçsız olmasıdır” der. Aynı zamanda bir şair ve yazar da olan Alman Filozof Schiller de sanatı, toplumsal düzeni kurmanın, toplu..
Devamını Oku


Surlar örtmez bu utancı

Bilme

Bilmenin ağrısı asılı boynumuzda. Biliyorken susmanın, biliyorken öylece bir şey yapmadan durmanın utancıyla eğiliyor bir yere değdirmekten korkan gözlerimizi orta yerinde taşıyan başımız. Sesini duyduk bombaların ama sustuk. Duyduk tunçtan çağrısını Mehmet’in Cizre’nin vahşet bodrumlarından yüksele..
Devamını Oku


Filmamed Belgesel Film Festivali Başladı

Çok s

Çok sayıda filmin başvurduğu ve gösterim programına kırk beş filmin alındığı Filmamed Belgesel Film Festivali bu hafta başında Amed’te başladı. Direniş filmleri, kadın filmleri ve yüzleşme filmleri gibi bölüm başlıkları altında ve birbirini tamamlayan filmlerin art arda birlikte gösterilmeleri festi..
Devamını Oku


Sinema edebiyat ilişkisi üzerine

MKM t

MKM tarafından yapılan İstanbul 2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nde edebiyatın diğer sanat dallarıyla ilişkisi üzerine bir panelde sinema-edebiyat ilişkisi üzerine konuştuklarımın bir kısmını buradan paylaşmak istiyorum. Arkadaşları çok kısıtlı olanaklarına rağmen böylesi büyük bir organizasyonu g..
Devamını Oku


Bir kültürel soykırım projesi olarak Toki

Sömür

Sömürge politikalarına tabi tutulan Kürdistan, en vahşi rant saldırılarına maruz kalan coğrafyaların başında gelmektedir. En barbarca yöntemlerle doğası, doğal zenginlikleri talan edilen Kürdistan’da sömürgeciliğin, bu politikalarını sürdürmesinde önündeki en büyük engel Kürdistan’ın toplumsal doğas..
Devamını Oku


Filmamed direnişe ve sinemaya yeniden merhaba

Filma

Filmamed Belgesel Film Festivali yeniden başlıyor. İki yıl ara veren Kayapınar Belediyesi’nin desteğiyle yapılan belgesel film festivali yenilenmiş bir program, yaklaşım ve konseptle belgesel sinemacıları ve belgesel sinema seyircisini 24-29 Mayıs tarihinde Amede’de buluşturuyor. Belgesel sinema içi..
Devamını Oku


Sûr hikayeleri - 3

Kucak

Kucak kucağa yanmış iki bedene uzun süre baktı. İki gözünden akan iki damla yaş çenesindeki yara izinin oluğunda birleşerek süzüldü çenesinden, elindeki bakır isimliklerin üzerine düştü. Gözleri tavandaki bir noktaya takılı kalmıştı. Yüzündeki toz bulaşmış dehşet ifadesinin içine bodrumdaki tüm sess..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür