• Arif ALTAN

    Arif ALTAN

Laura’nın hayaletleri

Felak

Felaketi peşinde sürükleyen bir hayalet gibi dolaştırıyordu Laura’yı. Hayır, kötülüğün simgesi olarak değil, aksine budalalıktan güçlükle ayrılan bir saflığın, gerilimden habersiz yol alan o tahrifata uğramamış dalgınlığının eşsiz ruhu, dokunduğunun hayatını sonsuza kadar değiştiren peri yüzlü bir d..
Devamını Oku


Boş ve soğuk

Zayıf

Zayıf ve ürkek, bir incinmişlikten gelir gibi dururdu. Buyurucu değildi sanki, ışık bile olanca gücüyle kavramaktan çok usulca sokulurdu, her an gerçekleşebilecek bir umut gibi öylesine çekingen. Başdöndürücü bir sıkılganlık, kendisine kibrin eşlik etmekten korktuğu bir utangaçlıktı belki de ona ası..
Devamını Oku


Mülksüzlerin mülkü

Anlaş

Anlaşılır bir teselli, ama umut edilen her ne ise yokluktan ötesini görmeyecek: Size ait olan, size verilmeyecek! Size ait olanı sizi paramparça ederek elde tutmak, onlara, birbirlerini de paramparça etmeye mal olsa bile. Bir kez işlendiyse, tedhişçi inciticilik buğulu inceliği izlemeyecek.  Hü..
Devamını Oku


Uyuşukluğun üstünlüğü

İlk k

İlk kez gerçekleşmiyor, ama her defasından yepyeni bir şey gibi görünüyor. Bıktırıcı ölçüde yinelenen bir yıkım süreci. Örtünmeyi gereksinmeyen vahşetin ilk anda yarattığı şiddetli sarsıntı, aynı zaman aralığında ve aynı şaşırtıcı hızla kanıksanan bir durgunluğa eviriliyor. Olağandışı olan olağan bi..
Devamını Oku


Siz yaşıyor musunuz?

Güç v

Güç ve iktidara bile yönelmiyor, sadece ölüm belirliyor artık arzunun gerçek yönelimini. Hasmının ölüm beklentisini taşıyan o soğuk haz, hakikatin taşıyabileceği yakıcı bütün isteklerin üstünde, genişleyebileceği kadar da yükselebilen kayda değer tek kuvvet. Yerken bile aç kalmaya koşullanmış kurtla..
Devamını Oku


Tarlanın sahibi

Ölüle

Ölüler tarlasında, kendi düşüncelerinin tam ortasında dimdik ayakta duruyor.  Dört bir yandan akıp ayaklarını yalayıp geçen kan derecekleriyle toprak ağırlaşıyor. Kanla yoğrulan toprak gevşiyor, değerini ve ağırlığını küçümseyerek geçmeye hevesli her gövdeyi yutmaya hazır bir sessizliğe gömülüy..
Devamını Oku


Belleksizliğin bedeli

Büyük

Büyük yıkımların içinde saklı o küçücük değişimler heyecanlandırıyor; yıkımın değişmezliği, üstünden atlanıp geçilmesi gereken önemsiz bir ayrıntıymış gibi. Onur vermesi gereken şeyin, neden sıkıntı haline geldiğini kimse açıklayamıyor. Bir hiç için durmadan çırpınan bir zihnin yokuşlarından inildiğ..
Devamını Oku


Sağanak

Hiçbi

Hiçbir şey kıpırdamıyor, rüzgar sanki bir anlığına varlığını unutturmak ister gibi tutuyor nefesini. Kendi boşluğuna kendini gömerek dirilen bir gecenin sessizliği büyüyor. Ama bu sessizlik, sonsuzluğun sınırlarına çarpan bir çığlığın dönerken koparmak istediği gürültüyü de duyurmak ister gibi morar..
Devamını Oku


Korkunç şeyler

“Kork

“Korkunç şeyler...” dedikten hemen sonra susuveriyor. Çünkü tam o sırada kuvvetle ısırmış oluyor. Keskin diş, dili uçuruyor ve olanca şiddetiyle bütün dişler birbirine geçerken çene apansız kilitleniveriyor. Gerisi gelmiyor, yuvarlanacak gerekli sözcük için o çok gerekli açıklık tümden kayboluyor. B..
Devamını Oku


Hiç bilmeden

Her ş

Her şeyden usandığında, son bir anlama çabası, çökmüş ruhu hiç istemediği halde yeniden ayaklandırıyor. Bu son çabada beliren kuvvet, “hayat, yararsız olandan imkansız olana ulaşmaya çalışmaktan ibarettir” görüşünü doğrulamak için de değil üstelik. Her şeyden bıkmışken, canlılığının son belirtisi ol..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür