• A. Hicri İZGÖREN

    A. Hicri İZGÖREN

Bir kıssa…Biraz hisse

Önce

Önce bir kıssadan alıntı: “ Adam, bir haftanın yorgunluğundan sonra pazar sabahı kalktığında dinlenmek için eline gazetesini aldı ve bütün gün miskinlik yaparak evde oturacağını düşündü. Tam bunları hayal ederken oğlu koşarak geldi ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu. baba oğluna söz vermişti, ..
Devamını Oku


Asi ve şarabi

“Ben

“Ben ömrümce muhalif yaşadım / Devletçe de menfi bir TİP sayıldım / Onun için kan grubum / RH NEGATİF” *** Kendini bu dizelerle tanımlamıştı Can Yücel bir şiirinde. Böyle bir yaz sıcağında 12 Ağustos 1999’da yitirdik O’nu. “Beni Datça’ya gömün / Şu deniz gören mezarlığın orda” demişti Vasiyeti..
Devamını Oku


Birkaç şair biraz şiir... Panzehir

Bunca

Bunca hayhuy içinde, mevsim normallerinin çok üstünde seyreden hayatın bu hengamesine uymuyor insanın nabzı. Serinletici, ferahlatıcı şeyler özlüyor insan. Kendini özne sanan ama sistemin çarkları içinde nesneleşmiş insana karşı Mehmet H. Doğan’ın; “Şiirdeki Ş vitamini, akıp giden zaman içinde hep d..
Devamını Oku


Aylardan temmuz... Tarih unutmaz

Türki

Türkiye tarihi, devlet eliyle gerçekleştirilmiş katliamlarla doludur. Tarihin hafızasında kayda geçen sayısız katliamdan birçoğu değişik tarihlerde böyle bir temmuz sıcağında yaşandı. Zilan Katliamı, 33 kurşun olarak da bilinen Muğlalı Olayı, Çorum Katliamı ve Madımak Katliamı gibi. *** Zilan,..
Devamını Oku


Aslolan demokrasi ve insan haklarıdır

“Demo

“Demokrasinin bütün hastalıkları, daha fazla demokrasiyle tedavi edilir”    F. Hayek. *** Şu an içinde bulunduğumuz kaos ortamından çıkışın tek yolu hukukun üstünlüğüne bağlı kalınarak demokrasiyi ve insan haklarını esas alan, ülke içinde ve dışında barış politikalarını içtenlik..
Devamını Oku


Yargı eliyle uygulanan adaletsizlik: Zamanaşımı

Türki

Türkiye’de insan hakları alanındaki en kronik hastalıklardan biri; cezasızlık. Bu anlamıyla ‘zamanaşımı’ da artık Türkiye’de yargı eliyle uygulanan adaletsizliğe dönüşmüş durumda. Dün yine 20 yıl önce gözaltında kaybettirilmiş Talat Türkoğlu’yla ilgili dosya zamanaşımı kararıyla kapatıldı. Zaman her..
Devamını Oku


Sanat barışa taraf

“Dağl

“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır” diyordu Yaşar Kemal bir yazısında. Ama ne yazık ki böyle bir alana çekilemedi hayat. İliklerine kadar işlemiş yaygın savaş söylem ve davranışlardan kendini arındıramadı siyaset. Üstelik birileri ne zaman barıştan söz etse ..
Devamını Oku


Gerçeklerin bilinmesinden korkuyorlar

“Yanl

“Yanlış gücünü arttırıyor diye asla doğruya dönüşemez.” (Tagore) Hükümetin ifade özgürlüğü üzerindeki baskı ve tehditleri hız kesmeden devam ediyor. Medya ve televizyonların çok büyük bir kısmı havuz yöntemleri ya da zorla, hükümetin kontrolü altına alınmış durumda. Muhalif gazeteciler ise tutukl..
Devamını Oku


Bir insanlık suçu: İşkence

26 Ha

26 Haziran “İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü”. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta boyunca işkenceye karşı farkındalık yaratmak ve bu insanlık suçunun ortadan kaldırılması amacıyla çeşitli etkinlikler yapılacak. Büyük çabalar sonucunda BM Genel Kurulu, 1997 yılında aldığ..
Devamını Oku


Dildeki zehir

Türki

Türkiye’de resmi ideoloji, başından itibaren her dönem geçerli olmak üzere ideal vatandaş olmanın sınırlarını belirlemiştir: Türk, Sünni, Müslüman, Kemalist ve ulusal ülküye sahip olanlar ideal vatandaşlar olarak kabul edilmiştir. Bunun dışındaki kimlikleri benimseyip kendisini ait hissettiği farklı..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür