2015 seçimlerinin sonuçları

Halkların iradesi olan HDP, 2015 seçimi ile son on yıldır AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen faşizmin önünü kesmiştir. Halkların iradesi olan HDP, 2015 seçimi ile son on yıldır AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen faşizmin önünü kesmiştir. Faşizme, diktatörlüğe, halk.... →  Fuat KAV

Halkların iradesi olan HDP, 2015 seçimi ile son on yıldır AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen faşizmin önünü kesmiştir.

Halkların iradesi olan HDP, 2015 seçimi ile son on yıldır AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gelişen faşizmin önünü kesmiştir. Faşizme, diktatörlüğe, halkların düşmanlığına, demokrasi ve özgürlüklere düşman olan zihniyete “artık dur” demiştir.

Halklar faşizme “hayır”, demokrasi ve özgürlüğe “evet” demiştir. Gerçekten de seçimler halkları çiğ çiğ yemek isteyen bir canavarın en keskin dişlerinden birisini sökmüştür. HDP’nin çok zorlu bir sınavdan sonra barajı aşması gerçekten de tarihi bir adım olmuştur. Her şeyden önce;

1-Faşizm ve diktatörlüğün önü kesilmiştir.

2-Halkların birleşik gücü karşısında faşizm bir kez daha yenilmiştir.

3-Anadolu ve Mezopotamya topraklarında inkar ve katliam değil, halklar kazanmıştır.

4-Ortadoğu’da birbirini kırıp döken inançlar istediklerinde kardeşçe de yaşayabilecekleri açığa çıkan bir sonuç olmuştur.

5-Ortadoğu’da demokrasi ve özgürlüğü getirecek gücün Kürt halkının öncülüğünde gerçekleşen halkların ortak iradesi olduğu bir kez daha netlik kazanmıştır.

6-Kürdistan ve Türkiye halklarının oluşturduğu cephe ile kazanmanın mutlak olduğu açığa çıkan başka bir gerçeklik olmuştur.

7-Kürt Özgürlük Hareketi’nin mutlak anlamda bir otorite olduğu, sadece Kürtleri değil aynı zamanda Türkiye halklarına da büyük bir güven verdiği, demokrasi ve özgürlüğün iradesi olarak görülmesi gereken bir odak olduğu netlik kazanmıştır.

8-Özgürlük Hareketi’nin artık Türkiyeleştiğini ve demokratik uluslaşmanın çok somut bir örneği olan bloğun kırılması ve parçalanmasının en somut hali olduğu açığa çıkan bir durum olmuştur.

9-Kazanan savaş rantçıları değil, hakların kardeşliği olmuştur. Kaybeden ise hırsızlık, ahlaksızlık, onursuzluk, yalanlar üzerinde inşa edilen çürümüş sistem olmuştur.

10-Türkiye ve Kürt halkı çözüm sürecine “evet”, Recep Tayyip Erdoğan’ın savaş çığırtkanlığına karşı “hayır” demiştir. Bu anlamda Türkiye halkları, izlemiş olduğu kirli savaşın temsilcisi olan Erdoğan’a kırmızı kart gösterirken; barış ve özgürlüğü temsil eden Başkan Abdullah Öcalan’ın yürüttüğü politikayı onaylayan bir duruşu sergilemiştir.

1 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Yazıya 1 Yorum Yapılmış

  • Fırat SARI
    2015-06-09 16:12:36

    Milli irede dedikleri tekçi ziniyet kaybetmiş.Halkların irdesi kazanmıştır.Demokrasiye karşı olanlar kaybetmiş,Demokrasi güçleri,barışa,emekte,eşit ve özgürlükte yana olan halkların kardeşliği kazanmıştır.

    Cevap Ver 0 0

Tüm yorumları okumak için tıklayın

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür