Ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz

Bizler Artvin’den Sivas Bakırtepeye,- Dersim’den Ergene’ye- Yozgat Çekerek’ten Senoz vadisine yaşam alanlarını koruma mücadelesi veren Ekoloji hareketleriyiz. Ülkemizde yıllardır süre gelen Doğal Yaşam Alanlarımıza ve insan yaşamına yönelik katliamlar durmadan devam ediyor!.. Bir an önce ve en ço.... →  Hasan ŞEN

Bizler Artvin’den Sivas Bakırtepeye,- Dersim’den Ergene’ye- Yozgat Çekerek’ten Senoz vadisine yaşam alanlarını koruma mücadelesi veren Ekoloji hareketleriyiz.

Ülkemizde yıllardır süre gelen Doğal Yaşam Alanlarımıza ve insan yaşamına yönelik katliamlar durmadan devam ediyor!.. Bir an önce ve en çok kârı elde etmek amacıyla başlatılan ve sürdürülen bu saldırılar son yıllarda artık pervasızca bir hal almaya başladı.

Bir yandan savaş ortamında insanlar ölürken diğer yanda binlerce hektar orman sırf bu nedenle yanıyor. Bu yangınlarda ormanlarla birlikte doğada yaşayan binlerce canlının yaşam alanları ve binlercesinin yaşamı yok ediliyor.

Herhangi bir toprak parçası ve üzerindeki yaşam için verilen mücadele sonsuzdur. Dünya ve insan var oldukça sürecektir. Bugün savaşa, baskıya ve yağmaya karşı verdiğimiz mücadele tüm canlılar için verilen mücadeledir. Doğanın tahribi sınıfsaldır, hak ve hukuk sorunudur, bir inanç ve vicdan sorunudur. Zor ve şiddet, ne incitilecek karıncayı, ne de kırılacak dalı umursar.

Dünya herkesindir, ancak bilinen deyişle “toprak işleyenin, su kullananın”dır. Bir toprak parçası ile aidiyet kurmak, onun üzerindeki yaşamı mutlu, huzurlu, sağlıklı hale getirmek için uğraş vermek, zor karşısında her ne olursa olsun hayatta kalmak ve yaşam alanını terk etmemek mücadelenin temeli olmalıdır.

Umudun ve barışın yeşermesi için mücadele eden bizler biliyoruz ki, tahrip edilen toprak parçası üzerinde yeni bir yaşamı kurmak eskisinden çok daha zor hale gelir. Yarının barış içinde yaşayacak toplumunu savaşlarda tahrip edilmemiş doğa üzerinde kurmak zorundayız.

Ekolojistlerin toprak ve üzerindeki yaşam için verdiği mücadele, daha fazla kâr ve ranttan başka bir şey düşünmeyen şirketler ve onun emrindeki hükümetlere karşıdır. Bugün toprak uğruna kan döküp, can alanların, o toprakları yerli ve yabancı şirketlere nasıl peşkeş çektikleri herkes tarafından hatırlanmalıdır.

Yaşanan savaş ortamında kentler silahlı güçlerce ablukaya alınıp insanların özgürlükleri, yaşam hakları ellerinden alınıyor. Ormanlar “terörle mücadele” gerekçesiyle içindeki canlılarla birlikte yakılıyor.

Bizler ekoloji mücadelesi içinde yer alan örgütlenmeler ve bireyler olarak bu savaşın yağma ve talanın derhal sonlandırılmasını istiyoruz. Bugün burada yıllardır yaşam alanlarımıza verdiğimiz mücadelenin en güçlü sesi olan Özgür Gündem’in yalnız olmadığını bir kez daha haykırmaktır.

Doğal alanlara yapılan sermaye saldırılarına karşı verdiğimiz mücadeleyi barış ve basının özgür olması için de vermekten de geri durmayacağız.

Sevgiyle ve Dostlukla Kalınız...

 

 

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür