Ferhat Tepe’nin kalemi yere düşmeyecek

Bugün İstanbul Yenikapı’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evsahipliğinde dev bir miting yapılacak. AKP, CHP ve MHP’nin liderleri, kurmayları, seçmenleri ve sanatçılarıyla “tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet” ülküsünü köpürtecekler. Dün Milliyet Gazetesi’nin manşetindeki “Milli Miting” laf.... →  Aram Ekin DURAN

Bugün İstanbul Yenikapı’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evsahipliğinde dev bir miting yapılacak.

AKP, CHP ve MHP’nin liderleri, kurmayları, seçmenleri ve sanatçılarıyla “tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet” ülküsünü köpürtecekler.

Dün Milliyet Gazetesi’nin manşetindeki “Milli Miting” lafını ispat edercesine, dünyaya “biz birlikte çok güzeliz” mesajı verecekler.

Yerseniz...

Ne yazık ki, bu mitingin tek bir anlamı var:

Her zaman olduğu gibi devletin tüm bileşenleri, bugün bir kez daha el ele kol kola “devletin bekaası” için yan yana gelmiş durumda.

Ve elbette Kürtler yine aforoz edilerek, 15 Temmuz’un ardından bu topraklarda ortak bir geleceğin yaratılması için ele geçen fırsat hunharca heba ediliyor.

Hasan Cemal’in o cuk oturan deyişiyle, “gazeteci milleti” olarak biz, bugünlerin yalnızca tanıkları ve aktarıcıları olamayız; aynı zamanda toplumsal barış ve adalet için, halkın haber alma özgürlüğünü sonuna kadar her mecrada savunmak zorundayız.

Tarihin acı bir tesadüfüyle farkediyorum ki, Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptığım bugün, aynı zamanda 23 yıl önce devlet tarafından öldürülen Özgür Gündem Bitlis muhabiri Ferhat Tepe’nin de ölüm yıldönümü.

Katledilen onlarca Özgür Gündem çalışanı gibi, Ferhat Tepe cinayetinin de arkasındaki kirli ilişkiler, bizi bir kez daha bugün yaşananların ne anlama geldiğini düşünmeye itiyor.

Unutmayalım, hatırlatalım:

18 yaşında genç bir muhabir olan Ferhat Tepe, 28 Temmuz 1993’te Bitlis’te evinden çıkarken sivil giyimli ve telsizli kişiler tarafından kaçırıldı. Eve telefon eden bir kişi Türk İntikam Tugayı (TİT) adına Tepe’yi kaçırdıklarını söyleyerek, bırakılması için dönemin DEP Bitlis İl Başkanı olan babasının partiden istifa etmesini istedi.

Baba İshak Tepe, telefondaki sesi dönemin Tatvan Tugay Komutanı Korkmaz Tağma’nın sesine benzetti. Yakın zamanda İshak Tepe ile Korkmaz Tağma, bir toplantıda tartışmış ve Tepe, Tağma tarafından tehdit edilmişti.

6 Ağustos 1993 tarihli Özgür Gündem Gazetesi, “Telefondaki tugay komutanıydı” manşetiyle çıktı. Bundan 2 gün sonra, Ferhat Tepe’nin cesedi Elazığ’da bulundu. Yapılan otopsi sonucunda, Tepe’nin ağır bir işkenceden geçirilerek öldürüldüğü kayda geçti.

Tepe’yi katledenler, azmettirenler hiç bulunamadı. Korkmaz Tağma’ya ilişkin iddialar devlet tarafından araştırılmadı.

Tağma’nın adı en son 17-25 Aralık süreci sonrasında, yani devletin tepesindeki kirli koalisyon çöktüğünde, tekrar medyanın gündemine geldi. Çözüm sürecini sona erdirmiş Erdoğan ve AKP hükümeti’ne yakınlığı ile bilinen Yeni Akit Gazetesi, Tağma’yı “cemaatçi” olduğu gerekçesiyle hedef gösteriyordu.

6 Şubat 2014 tarihli Yeni Akit Gazetesi’nde yayınlanan “Cemaatçi general Said Nursi Düşmanı” başlıklı haberde şu ifadeler yer alıyordu:

“Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen emekli Tuğgeneral Korkmaz Tağma’nın, Bitlis’te görev yaptığı dönemde Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin yetiştiği Norşin Medresesi’ni kapatmaya çalıştığı ve halen medresenin başında bulunan bölgenin önde gelen kanaat önderi Şeyh Nurettin Mutlu’nun cezaevine konulması için baskı uyguladığı ortaya çıktı...

....Şu an “Cemaatçi general” olarak tanınan emekli Tuğgeneral Korkmaz Tağma, bölgede “Kelleci general” diye anılıyordu. Tatvan’daki 6. Zırhlı Tugay Komutanı olarak da görev yapan Tağma, bölgede işlenen birçok faili meçhul cinayetten sorumlu tutuluyor.”

***

Şimdi devletin tepesinde şarkılarla, türkülerle yeni bir koalisyon kuruluyor. Bu arada Kürt medyasında çalışan gazeteciler haksız yere gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, televizyonlar, radyolar kapatılıyor, haber sitelerine erişim engelleniyor.

Ama insanlık tarihi gösteriyor ki, doğrunun ve gerçeğin izini süren bir gazetecilik anlayışı için engel, kısıt, baskı asla işe yaramayacak.

Ferhat Tepe’nin kalemi hiçbir zaman yere düşmeyecek.

Gerçeği unutmamak ve hatırlatmak için...

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür